Kardiovaskulární příhoda nepřichází z ničeho nic. Tělo na ní upozorňuje v několikatýdenním předstihu

Infarkt myokardu je jedním z nejčastějších důvodů úmrtí lidí po celém světě. Tato kardiovaskulární příhoda si nevybírá a postihuje bez rozdílu muže i ženy nejrůznějšího věku. Výjimkou už přestávají být i případy, kdy postihne mladé lidi pod třicet let věku. Pro záchranu života pacienta je pak naprosto zásadní včasná pomoc lékařů. Pakliže znáte také příznaky, kterými vás tělo varuje, že se k infarktu nejspíš schyluje, můžete mu dokonce včas předejít. Proto vám v následujících řádcích uvádíme seznam nejčastějších varovných signálů, že se váš cévní systém chystá zkolabovat.

Otoky

Když má srdce potíže s čerpáním krve, může to způsobit její hromadění v oblasti končetin, které se navenek projeví jako otoky. Může se objevit i modré zbarvení rtů i končetin z důvodu špatného prokrvení.

Mělké dýchání

Srdce a plíce spolu úzce souvisí a pro udržení životních funkcí je zapotřebí jejich těsná spolupráce. I proto se v těle nacházejí ve vzájemné bezprostřední blízkosti. Pakliže srdce nefunguje správně, nedochází ani k dostatečnému zásobení plic krví, kde by se okysličila, což má za následek potíže s dechem.

Závratě

¨Nedostatečné množství kyslíku v krvi způsobené vadným zásobováním těla krví může způsobit závratě, protože se nedostává dostatek kyslíku a dalších živin do mozku. Pakliže trpíte závratěmi bez zjevného důvodu a dalších specifických příznaků, raději se běžte co nejdříve poradit s lékařem.

Kašel

Přetrvávající a neodstranitelný kašel může být známka nadcházejícího infarktu Kašlem se tělo snaží povzbudit krevní oběh v plicích, když se v nich začne hromadit příliš mnoho krve. Pakliže jste si všimli pěnivého či narůžovělého hlenu, který vykašláváte, může to být známkou vnitřního krvácení.

Únava

Nedostatečné zásobování těla kyslíkem se projevuje nesprávným fungováním svalstva, které nemá dost energie pro vykonávání běžných činností. Když se navíc ucpe některá z cév, srdce má sklon bít intenzivněji ve snaze blokády se zbavit, takže tělo zásobuje energií především jeho a na zbytek těla se nedostává. Když máte potíže vykonávat i ty nejprostší úkoly anebo trpíte nadměrnou spavostí, právě potíže se srdcem mohou být ten pravý důvod.

Bolest na hrudi

Tlak či pocit pálení v oblasti srdce je nejčastější příznak potížemi se srdcem, který nastupuje při fyzické aktivitě, ale i při odpočinku. Jestliže pocítíte bolest, okamžitě jděte k lékaři. Mimochodem, v případě žen se většina infarktů obejde bez bolesti na hrudi, dejte si na to pozor.

Obrázky: Freepik