Lék proti bolesti a jeho pozitivní účinky na hubnutí a vznik rakoviny

Většina z nás někdy v životě použila lék nesoucí název Aspirin. Používá se k tlumení bolestí hlavy, snižuje horečku a účinně bojuje se záněty. Jedna studie ovšem dokázala, že lék v sobě skrývá ještě daleko větší potenciál. Ve studii byla zapojena skupina osob, které se potýkají s onemocněním zvaným Lynchům syndrom.

Jak se Lynchův syndrom projevuje

Jedná se o geneticky podmíněnou nemoc, která se projevuje zvýšeným sklonem ke vzniku zhoubných nádorů. Způsobuje ji mnoho druhů mutací. Významnou roli při její diagnostice hraje i zdravotní anamnéza blízkých členů rodiny. Lynchům syndrom se podílí nejčastěji na vzniku těchto nádorů:

  • Ovariální nádory
  • Nádory žaludku
  • Nádory močových cest
  • Sebaceózní kožní nádory

Během studie byl nemocným osobám v pravidelných dávkách podáván pouze Aspirin. Právě tento lék, který známe hlavně jako první pomoc při nachlazení, zafungoval naprosto neočekávaným způsobem.

Co vědce překvapilo

Ukázalo se, že po podávání léku riziko vzniku karcinomu tlustého střeva u těchto osob kleslo na stejnou úroveň, jako je tomu u zbytku populace. Doktor Burn, jeden z výzkumníků, který se na této studii podílel, zdůraznil, že většina nádorů se doslova živí lidskou obezitou. Každodenní užívání Aspirinu pomohlo nemocným i při redukci váhy. Rozmezí terapeutické dávky ovšem nebylo ještě přesně stanoveno. Síla dávkování je tudíž poměrně diskutabilní.

Doporučení, než zahájíte léčbu

Doktor Burn dále doporučuje, aby si každý člověk před zahájením této léčby našel čas na konzultaci se svým lékařem. Týká se to zejména osob starších 50 let. Důležité je nebrat na lehkou váhu rodinnou anamnézu. Někteří lidé dokonce nemohou léky na bázi kyseliny acetylsalicylové vůbec užívat. Důvodem může být kontraindikace nebo možný vznik žaludečních vředů. Proto je vždy na místě vše probrat s lékařem. To se netýká jen této léčby, ale jakýchkoliv samoléčebných pokusů.

Obrázky: Freepik