Ota dlouhých 45 let shromažďoval kovové mince. Naspořil hotové jmění, navíc mu sbírka umožňovala si každodenně připomínat důležitá pravidla

Vypadá jako každý jiný senior v jeho věku, ale svou zálibou je jedinečný. Takřka celý svůj život totiž sbírá mince, měďáky, které jsou pro ostatní jen zbytečnou zátěží v peněžence. Otha se jednoho dne rozhodl, že každý jednotlivý penízek vhodí do nádoby a bude šetřit. Kolik peněz za 45 let našetřil, jak probíhala směna v bance a co s našetřenými financemi udělal? Příběh Othy vás dozajista ohromí a budete chtít následovat jeho příkladu!

Překvapení v bance

Každá korunka se počítá, to samozřejmě ví i Otha Anders z amerického státu Louisiana, jehož celoživotním krédem bylo nevyhodit zbytečně ani jeden cent. Za celý život naspořil obrovské množství mincí. O tom však neměli zaměstnanci banky, pro které je počítání peněz, vypisování šeků nebo výměna bankovek, každodenní rutinou, ponětí. Kolik může jedinec naspořit v měďácích za dlouhých 45 let? O tom ví své zaměstnanci za přepážkou v bance Ruston Origin, kde má Otha svůj běžný účet. 

Cent po centu

Zaměstnanci banky Ruston Origin ještě onoho říjnového rána netušili, že jejich den bude jedinečným, až vejde do dveří Anders, a bude si chtít uložit své našetřené mince za více než 45 let. Neudělal by to, ale byl donucen kvůli stomatologickému ošetření vložit větší finanční částku na účet. Doufal, že tou částkou zaplatí své účty, přece jen jde o úspory za několik desítek let.

V kanystrech na pitnou vodu

Po příchodu Anderse se nestačili zaměstnanci banky divit. Dlouholeté střádání malých mincí vyžadovalo vymyslet i jejich úschovu. Tou byly  dvacetilitrové kanystry na vodu, které byly jeho speciální sbírkou naplněny každý až po okraj. Běžní lidé dávají drobné do peněženky nebo dětem do kasičky, Otha Anders je dlouhých 45 let střádal do patnácti obrovských nádob na vodu. Málokdo si dokáže představit, kolik drobných se vejde do jedné, natož do celých patnácti! Svou sbírku navíc Anders začal nálezem prvního drobného penízku, který se leskl na podlaze. Věděl, že mu přinese štěstí.

Pět pomocníků do banky

Otha Anders se stal vášnivým sběratelem nejmenších penízků. Těžko si představit, že šetřil po dlouhých 45 let, ale jeho příběh může být inspirací i pro ostatní, aby vydrželi a šetřili si pro případ nouze, obdobně jako tomu bylo u Anderse. Málokoho také napadne, že i z peněz malé hodnoty může být celková částka poměrně velká. V onen den muselo Andersovi pomoci pět přátel a rodinných příslušníků, aby dostali těžké nádoby nejprve na vlek a poté je svezli na přepážku za pomoci rudla.  

Avízo do banky

Anders si byl vědom, že svým počínáním vzbudí v bance rozpaky, proto se dopředu s úředníky domluvil, že tento speciální náklad přivezou. S těžkým srdcem by totiž nesl, kdyby byly jeho celoživotní úspory odmítnuty. Zástupce ředitele banky Ryan Kilpatrick o této fenomenální sbírce věděl. Akce se tak neobešla bez patřičné publicity. Navíc Anders neriskoval, že by musel náklad se svými přáteli odvézt zase zpátky domů. Andersovo počínání vyvolalo u zaměstnanců banky obdiv, naštěstí je v dnešní době  počítání zautomatizované a není nutné přepočítávat hotovost ručně.

Cenné střádání

Při navážení kanystrů plných drobných peněz neopomněl Ryan Kilpatrick pro média sdělit, „jak je skvělé, že právě banka Ruston Origin je bankovním domem pana Anderse a jak moc si cení každého střadatele.“ Jak se ale podařilo Andersovi za 45 let nasbírat tolik drobných mincí? O jak velkou částku se vlastně jedná a co jej vedlo k tomu, že po tak dlouhé době se svým sběratelství přestal? Nejen zaměstnanci banky dumali o Andersově rozhodnutí.

Příběh dlouhý 45 let

Příběh se odehrál v roce 2015, kdy bylo Othovi Andersovi právě 73 let a svou sbírku založil v pouhých 28 letech, když našel lesklý cent, který si schoval. Celý život sbíral mince, ne aby zbohatl, ale aby si každodenně připomínal svůj vděk. Podle Anderse byly mince znamením od Boha, sám je velmi pobožný a váží si všech hodnot, včetně finančních. Sbírka mu umožňovala každodenně si připomínat tato pravidla, navíc stačilo, aby se některý den nepomodlil a nalezená mince mu připomněla, že by se měl vrátit k Bohu.

Zvyk podložený vědeckým výzkumem

Jak vytvořit nový návyk jako je spoření a vydržet s ním po celý život? Podle vědců si lze v sobě snadno nový návyk vypěstovat za pomoci pravidla 21/90. První číslo značí dobu ve dnech, po kterou je nutné si na novou činnost zvyknout, druhé číslo pak počet dnů pro trvání zvyku, aby se z něj stala rutina. Otha Anders však sbíral měďáky po dlouhých 45 let. A kolik činila nakonec konečná částka?

Po pěti hodinách počítání

Zaměstnanci banky sice nemuseli počítat všechny mince ručně, i tak zabralo sčítání dlouhých pět hodin, přičemž každých 20 minut se musel vyměnit zásobník v počítacím automatu. Celková hmotnost všech mincí byla 1 270 kilogramů a za 45 let nastřádal Otha Anders přesně 5 136,14 dolarů. Částka mu byla připsána na účet, aby si mohl dovolit uhradit potřebné výdaje. V minulosti se mu však naskytla příležitost získat za svou sbírku ještě více, v polovině 70. let měla totiž centrální banka nedostatek měďáků a za mince v hodnotě 100 dolarů nabízela 25dolarový bonus. V té době však nechtěl Otha Anders o výměně ani slyšet.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Dailymail.co.uk