Když se kolem sebe rozhlédnete a snažíte se vidět svět v barvách, co vidíte? Možná si na první pohled myslíte, že nebe je modré a tráva zelená, ale jste o tom přesvědčeni? Vnímání barev je velice subjektivní záležitost a různí lidé vidí barvy odlišně. Vezměme si například takovou modrou – někteří lidé rozlišují a vidí obrovské rozdíly mezi královsky modrou, azurovou, bledě modrou nebo tmavě modrou. Zbytek je jednoduše modrá k nerozeznání. Jak je to možné a jak jste na tom s vnímáním barev vy?
Na čem závisí vnímání barev?
Klíčem jsou receptory v našich očích. Odborníci na neuro-marketing jsou tvůrci mimořádně zajímavého experimentu, který tyto receptory identifikuje. Zkuste se otestovat i vy. Spočítejte všechny barvy, které vidíte na úvodním obrázku.
Méně než 20 barev
Jste dichromat, což znamená, že máte v oku pouze 2 receptory. Zhruba 25% světové populace patří k dichromatům. Tito lidé si obvykle vybírají černé, béžové a modré oblečení. Mezi dichromaty se řadí i psi.
20 – 32 expresivních barev
Jste trichromat. Máte v oku 3 druhy receptorů, jež odpovídají fialové, modré, zelené a červené oblasti. Asi 50% populace představují trichromati.
32 – 39 jasných barev
Jste takový čmelák ve světě lidí, i ten totiž patří mezi tetrachromaty. Jak už asi správně tušíte, v oku máte 4 typy receptorů. Irituje vás žlutá barva, takže se takto zbarvenému oblečení vyhýbáte. Zhruba 25% světové populace patří do této skupiny lidí.
Více než 39 barev
Navrhujeme, abyste si barvy opětovně spočítaly. Existuje totiž pouze 39 různých barev.
Obrázky: Freepik