Otoplastika: Příčiny pokleslých uší a průběh zákroku

Povislé uši představují visící a nadměrně odstáté uši od hlavy. Jedná se o estetickou abnormalitu, jejíž náprava se většinou provádí pomocí plastické operace, přesněji otoplastiky, která napraví tvar, velikost a umístění uší. Pokud u sebe nebo svého dítěte podobný zákrok zamýšlíte, jistě se o něm chcete dozvědět víc.

Příčiny pokleslých uší

Hlavní příčinou povislých uší (asi z 96%) je nedostatek chrupavky. Problém lze napravit pouze plastickou operací, jejíž účel je vytvořit chrupavku v uchu, která od narození chybí. S její tvorbou ucho získá svůj normální tvar i polohu.

Otoplastika

Před operací pacient navštíví plastického chirurga, jenž provede první vyšetření a informuje o estetickém výsledku, který lze očekávat po zákroku. Chirurg přesně změří velikost a vzdálenost uší od hlavy a vysvětlí veškeré zásahy pro korekci a modifikaci uší pomocí počítačového programu pro lepší znázornění. Fotografování je nedílnou součástí předoperační přípravy, takže výsledek budete moci porovnat s předchozím stavem. Celá operace trvá asi hodinu a obvykle se provádí pod lokální anestezií za přítomnosti anesteziologa. Dvě hodiny po operaci můžete odejít s doprovodem domů. Dospělí se mohou vrátit do práce asi o týden později. Estetický výsledek zůstane nezměněn už po celý život.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Iatronet.gr