Ovlivněte stravou kvalitu spánku. Potraviny, které ho zlepšují, a kterým se před ulehnutí vyhnout

Kvalitu spánku ovlivňuje teplota ložnice, okolní hluk nebo třeba množství světla, při kterém spíme. Dalším důležitým faktorem, který ale bývá často přehlížen, je jídlo. Pokud do sebe před spaním dostanete večeři bohatou na tuky, proteiny a sodík, pravděpodobně se budete celou noc převalovat a kvalita vašeho spánku bude nevalná. Naopak jiná jídla kvalitu spánku nepoměrně zlepší.

Vyhněte se kuřecímu masu

Kuřecí maso je bohaté na bílkoviny, což je samozřejmě skvělé – pokud není čas jít spát. Protein totiž zpomaluje trávení až o 50 %, takže místo toho, aby si tělo v noci odpočinulo, bude pracovat na tom, aby potravu strávilo. Pro vás pak bude těžší usnout. Vyhnout byste se měli také hořké čokoládě. Obsahuje totiž kofein, což je složka, kterou byste před spaním raději měli vynechat. Stimuluje nervový systém a zrychluje srdeční tep, čímž vás drží vzhůru.

Pozor na koření

Pokud máte rádi kořeněná jídla, snažte se je konzumovat v dřívějších denních hodinách. Ať už je totiž sebelahodnější, může způsobovat pálení žáhy, což je něco, čemu se před spaním rozhodně chcete vyhnout. A pozor si dejte i na tučná jídla. Cheeseburger se slaninou nebo chipsy rozhodně nejsou ideální svačinkou před spaním. Tuky stimulují produkty žaludeční kyseliny, což vede k pálení žáhy. Pokud se tedy nechcete uprostřed noci budit s nepříjemnou bolestí, raději se tučným pokrmům před spaním vyhněte.

Mléka se bát nemusíte

Samozřejmě existují i potraviny, které kvalitu spánku zlepšují. Patří mezi ně například mléko. Obsahuje tryptophan, aminokyselinu pomáhající nám usnout. Recept na teplé mléko s medem, jako skvělý prostředek na lepší spánek, doporučovaly už naše babičky a rozhodně věděly proč. Takový šálek mléka před spaním navíc pomáhá bojovat se stresem a nervozitou. Dopřát si ho ale můžete i vychlazené, pokud vám teplé příliš nechutná. Ideální volbou je samozřejmě organické mléko bez přidaných hormonů.

Třešně a banány pro lepší spánek

Třešně jsou skvělé jako svačina kdykoliv během dne, obzvláště před spaním byste si jich ale měli pár dopřát. Obsahují melatonin, který harmonizuje vnitřní biologické hodiny, a tím nám pomáhá ke kvalitnějšímu spánku. A pokud vás před spaním přepadne větší hlad, sáhněte po banánu. Obsahuje hořčík a vápník, které nejenže zacelují svaly, ale také pomáhají tělu lépe relaxovat. Po probuzení se budete cítit odpočatí a svěží.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Zomasleep.com