Zdánlivě nezdravé potraviny, které ve skutečnosti prospívají našemu zdraví

Někdy to vypadá, že se každý týden objeví nová studie, která prohlásí naše oblíbené jídlo, jenž jíme už roky, za škodlivé. Jakmile si určité potraviny získají špatnou pověst, je těžké se této myšlenky zbavit. Arašídové máslo nám přidá pár kil navíc, popcorn je plný cukru, vejce jsou špatná pro zdraví srdce a káva je nezdravou drogou. Občas je ale tato negativita kolem oblíbených jídel a nápojů zcela neopodstatněná. Dnes vám vrátíme naději a připomeneme výhody těchto potravin, než je zcela vyškrtnete ze seznamu.

Vejce se žloutkem

Už několik let se lidé obávají konzumace vajec kvůli vysokému cholesterolu. Ovšem výzkum ukázal, že cholesterol v potravě neovlivňuje natolik cholesterol v krvi. Trans tuky a nasycené tuky ovlivňují náš cholesterol mnohem více. Celá vejce jsou neuvěřitelně výživná a obsahují vysoké množství živin ve srovnání s jejich kaloriemi. Většina živin je ve žloutcích, zatímco vaječné bílky jsou hlavně bílkoviny. Vaječné žloutky obsahují vitamíny B, vitamín A a E, cholin a minerály, jako je železo a zinek. Navíc lutein, nacházející se také ve vejcích, má ochranný účinek proti rozvoji časných srdečních onemocnění.

Káva

Už mnohokrát jsme slyšeli, že káva může zvýšit náš krevní tlak, zrychlit tlukot srdce, narušit spánek a možná dokonce i způsobit rakovinu. Nyní ale Světová zdravotnická organizace odstranila kávu ze seznamu možných karcinogenů. Stále více se ukazuje, že káva je pro naše tělo dobrá. Mírná spotřeba kávy byla spojena s delší životností. Studie ukázaly, že pití kávy může mít vliv na snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky typu 2, Alzheimerovy choroby, Parkinsonovy choroby, rakoviny tlustého střeva, dělohy a jater. Samozřejmě je potřeba myslet také na to, že jakékoli oblíbené přísady, jako je smetana, cukr nebo sirup, tyto zdravé výhody kávy ničí.

Popcorn

Popcorn je vyroben z kukuřice, která je bohatá na důležité živiny, což zahrnuje vitamíny a minerály, včetně vápníku, draslíku, vitamínu A a vitamínu K. Popcorn obsahuje vysoké množství polyfenolových antioxidantů, rostlinných sloučenin, které byly spojeny s mnoha zdravotními výhodami jako je zlepšení krevního oběhu, zdravé trávení a také nižší riziko vzniku některých druhů rakovin. Popcorn je také velice sytý díky vysokému obsahu vlákniny, nízkému počtu kalorií a nízké hustotě energie je považován za potravinu, jež pomáhá při procesu hubnutí. Dejte si ale pozor na kupovaný popcorn k filmu. Je připraven se spoustou oleje, soli nebo cukru.

Arašídové máslo

Výzkum prokázal, že lidé, kteří každý den jedí arašídové máslo, mají tendenci jíst zdravěji. Přestože může mít vysoký obsah tuku, asi 80% tohoto tuku pochází ze zdravých mononenasycených a polynenasycených olejů. Arašídové máslo je vysoce bílkovinné jídlo s množstvím vitamínu E, niacinu, kyseliny listové, hořčíku a antioxidantů. Výhodné je přírodní arašídové máslo vyrobené ze stoprocentních arašídů. Ořechy jsou spojovány s nižším rizikem srdečních onemocnění, rakoviny a předčasné smrti. Vždy kontrolujte složení na obalu, někteří výrobci mohou přidávat spoustu cukru a soli.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Margriet.nl