Padesát let opuštěný dům uvnitř skrýval historický poklad

Dlouho opuštěné domy často zachovávají patinu a atmosféru z dob, kdy je jejich majitelé opustili. I po tom nejpečlivějším stěhování však v útrobách domů často zůstávají některé předměty, které jejich původní majitelé buďto zapomněli, anebo už se jim nevešly do zavazadel. Pakliže takové domy navíc nezískají brzy nového majitele a zůstávají několik desítek let prázdné, zdá se, jako by se čas uvnitř nich zastavil. Objevování útrob opuštěných domů je tak velké dobrodružství.

Padesátá léta on-line

Na internetu se objevily fotografie domu, který stojí v kanadském státě Ontario a který zůstal od 50. let 20. století úplně opuštěný. Ať už zdejší obyvatele vedlo k odchodu cokoliv, nejspíš odešli velmi narychlo. V domě totiž zůstalo prakticky veškeré jeho vybavení. Jeho někdejší majitelé ho zřejmě opouštěli ve spěchu, protože zde nechali celou řadu předmětů denní potřeby, ale i veškerý nábytek, knihy i stohy osobní korespondence.

Nálezce a průzkumník opuštěného domu pořídil celou sérii unikátních fotografií, které dokumentují lehce zaprášenou, avšak stále aktuální krásu domu opuštěného před padesáti lety. Velkou zajímavostí je fotografie plně vybavené dobové lékárničky, ve které nechybí nic od dezinfekce přes obvazy a náplasti až po kosmetickou vazelínu. Zajímavé je, že všechny značky produktů z této lékárničky dosud stále existují.

Na svém místě zůstaly dokonce i holicí potřeby bývalého majitele domu, a to včetně sady náhradních žiletek do holicího strojku značky Gillette. Všechny jsou dosud stále ostré a potenciálně funkční.

Unikátní sbírka literatury a periodik

V horním patře domu se zachovala kompletní knihovna předchozích majitelů. Zdejší dřevěné police, jimiž jsou obehnané všechny stěny knihovny, jsou plné stohů knih o historii, náboženství i válečné literatury a kromě toho se zde nachází i spousta tehdejších výtisků novin a časopisů. Dokonce se zde v psacím stole našly také ručně psané dopisy. O jejich obsahu však nemáme žádné informace.

Co se týče literatury, byli místní obyvatelé nejspíš velmi vášnivými čtenáři. V domě se totiž našlo takové množství knih, že podle fotografových slov bylo obtížné kvůli množství jejich všudypřítomných stohů a hromádek vytvořit uspokojivý fotografický snímek zdejší ložnice. Ta je, stejně jako další prostory v domě, nejrůznějších svazků plná.

I když je všechno zdejší vybavení poněkud zaprášené a zašlé, celkově vzato se zdá, jako by se majitelé odstěhovali teprve před nedávnem a vše tady zůstalo tak, jak to bylo od nepaměti. Je to úchvatný exkurz do minulosti této části země.

Obrázky: Freaktography