Pár rad, jak vybrat trekové boty

Chystáte se na hory a sháníte správnou obuv? To je jenom dobře, protože kvalitní boty jsou pro túry snad nejdůležitějším vybavením. Udrží vaše nohy v suchu i teple a dají jim patřičnou podporu, aby vám nesklouzla noha po kameni a nevyvrknuli jste si kotník.

Nabídka sportovních a outdoorových obchodů je poměrně široká. Jak se v ní tedy vyznat a jak vybrat pohorky?

Zvažte terén, do jakého budete chodit

Jestli sháníte trekové boty spíš na pochody po Česku, nebudete potřebovat nic speciálního. Naše hory jsou v evropském měřítku nízké, a tak se vám bude hodit prostě jen pevná a stabilní obuv. Nemusí být kotníková, stačí nízká.

Kdybyste chtěli lézt na vrcholky Alp, chtělo by to boty vhodné i do sněhu, v českých podmínkách nic takového nevyužijete. Tedy pokud se nechystáte na výšlapy během zimy. Jestli chodíte spíše během prázdnin, pořiďte si prodyšné boty, na jarní nebo podzimní výšlapy oceníte kožené boty nebo pohorky s nepromokavou membránou.

Čím horší terén, tím dražší boty

Do horšího terénu (vyšších hor) budete potřebovat i tužší podrážku. Čím vyšší hory, tím dražší boty si vybírejte. Ty nejšpičkovější jsou určené k lezení na skalách, ledopádech i ledovcích, hodí se na několikadenní pobyty v extrémně nízkých teplotách. Jejich ceny se ovšem šplhají i do desetitisíců.

Trekové boty pro průměrného turistu stojí kolem dvou až pěti tisíc korun. Nízké pohorky seženete i pod dva tisíce. Záleží, co přesně od nich očekáváte. Každopádně si je před koupí pečlivě vyzkoušejte. Musí vám dobře sedět a každý prodavač v obchodě vám poradí, že by měly být raději o kousek větší, ať vás netlačí palce a neodírají se paty. Noha během dlouhé túry navíc nateče. V některých outdoorových obchodech mají vybudované i improvizované nakloněné plochy, abyste si v botě vyzkoušeli cestu nahoru i dolů.

Více skvělých tipů, jak vybrat trekové boty, najdete v průvodce na https://www.eobuv.cz/.