Perzistentní koronavirus: Příznaky, které lidé pociťují i celé měsíce po vyléčení

Pro většinu lidí je naštěstí onemocnění koronavirem podobné chřipce a po dvou týdnech se většina z nich zcela uzdraví. Odborníci ale nyní upozorňují na to, že se poslední dobou zvyšuje počet lidí, kteří i po několika týdnech či měsících od nákazy koronavirem stále trpí některými příznaky onemocnění, a to zejména zvýšenou únavou a problémy s dýcháním. Pro tento stav se začalo nově používat označení perzistentní nebo také přetrvávající koronavirus.

Kašel, dušnost a zejména chronická únava

Ordinace lékařů tak plní pacienti, kteří se potýkají s některými nepříjemnými dlouhodobými příznaky koronaviru. Kromě únavy k nejčastějším příznakům perzistentního koronaviru patří také další typické problémy spojené s tímto onemocněním, jako je kašel, dušnost, bolestí kloubů a svalů, bolesti hlavy, ztráta čichu a chuti a bohužel také trvalé poškození plic, srdce a ledvin. To vše samozřejmě negativně ovlivňuje kvalitu života těchto osob.

Vše ukáže až čas

Studie, které v souvislosti s přetrvávajícím koronavirem zatím proběhly, ukazují na to, že dlouhodobé příznaky onemocnění se objevují i u lidí, kteří měli jinak poměrně mírný průběh onemocnění a nemuseli být například hospitalizováni na jednotce intenzivní péče. Příčiny tohoto perzistentního koronaviru, kdy sice pacienti již nejsou z lékařského hlediska na onemocnění koronavirem pozitivní, ale přesto trpí mnohými příznaky, nebyly zatím zjištěny. Obecně se ale lékaři domnívají, že virus zřejmě stále přežívá v některých částech těla, kde pak způsobuje potíže. Odborně řečeno se jedná o hyperaktivní imunitní odpověď organismu na koronavirovou infekci. Jak dlouho může přetrvávající koronavirus člověka trápit a jakým způsobem docílit toho, aby jeho nepříjemné projevy vymizely co nejdříve, se zatím bohužel neví. Vzhledem k tomu, že koronavirus je z lékařského hlediska stále velmi novým onemocnění, bude potřeba na nalezení odpovědí na tyto otázky ještě nějaký čas.

Obrázky: Freepik