Strašák jménem srdeční infarkt: Kdy bolest na hrudi trvá příliš dlouho a je nutné vyhledat lékaře

Každoročně ucpaná nebo prasklá céva u srdce připraví o život milióny lidí po celém světě a spolu s mozkovou mrtvicí se řadí na přední příčky největších zabijáků lidí. I když se cévní příhoda zdá být rychlá, náhlá a nepředvídatelná, svým životním stylem si na ni lidé zadělávají i spoustu let předtím, než se konečně projeví. Včasný lékařský zásah však zachraňuje životy. Jak ale rozpoznat, že se o vás srdeční příhoda pokouší a že byste měli vyhledat lékaře?

Bolest na hrudi, která trvá příliš dlouho

Kardiologové varují před ignorováním nepohodlí v oblasti hrudního koše. Jakákoliv bolest nebo tíha na hrudi totiž signalizuje potenciálně velmi závažný problém, který vás v nejhorším případě může připravit i o život. Potíž je v tom, že obvykle zprvu nerozpoznáte, zda už se jedná o nejhorší případ, nebo jestli vás jen bolí žaludek.

Klíčem k rozpoznání té „špatné“ bolesti na hrudi je její charakter a délka jejího trvání. Bolest spojená s infarktem bývá pociťována spíše uprostřed až na levé straně hrudního koše a obvykle vystřeluje až do celé levé končetiny a také do krku a do zad v oblasti levé lopatky. Pakliže navíc bolest trvá a ani po dvaceti minutách nepřechází, je vhodné zavolat záchrannou službu. To vás totiž může dělit od života nebo od smrti.

Rizikovým faktorem je i chladné počasí

Zvýšenou pozornost oblasti svého srdce by měly věnovat zejména osoby z rizikových skupin, které jsou infarktem ohroženy více. Do těchto skupin spadají muži ve věku nad 45 let a ženy nad 55 let. Větší problémy pak mohou mít diabetici, kuřáci, osoby s genetickými predispozicemi k infarktu a také ti, kteří dlouhodobě trpí na vysoký tlak, mají vysokou hladinu cholesterolu, vedou sedavý styl života, jsou obézní, často se stresují a stravují se nezdravě.

Riziko vzniku srdečního infarktu pak zvyšují také vnější vlivy, jako je například velmi chladné a větrné počasí. To u vnímavějších lidí může vyvolat smršťovací účinek, kdy se cévy chladem stáhnou, zvýší krevní tlak a srdeční frekvenci a díky zúženému průměru se snáze ucpávají sraženinou.

Obrázky: Freepik