Pes uzamčený v rozpáleném autě. Můžete rozbít cizí okénko?

Každý rok v létě slýcháváme stále stejné zprávy – psi, kteří zemřeli v autě na přehřátí. Samozřejmě nejlepší, co můžete udělat, je dbát na to, aby měl váš pejsek dostatek vzduchu, když si potřebujete rychle něco vyřídit nebo nakoupit, ale i přesto se snažte této situaci vyhnout. Ovšem co dělat, když jste svědky toho, že v cizím autě pes těžce dýchá, je přehřátý a dochází mu síly? Můžete legálně rozbít sklo a poškodit cizí auto, abyste psa zachránili?

Přehřátí psi

Psi mnohem méně odolávají vysokým teplotám než lidé, protože jejich kůže je méně schopná odvádět teplo. K tomu jim pomáhá jejich jazyk a tlapky. Jakmile ani to nestačí, upadnou do komatu. To se děje při tělesné teplotě 42 stupňů a více.

Teplota v autě

Zvířata rychle dosáhnou této teploty, zvláště, když jsou ponechána v rozpáleném autě. Někteří lidé si mohou pomyslet, že si skočí do obchodu jen na pár minut, ale teplota v autě stoupá mnohem rychleji, než se zdá, takže i těch pár minut může být pro vaše zvíře smrtelných. Přesvědčte se sami:

  • Při venkovní teplotě 21 stupňů je po 10 minutách v autě 31 stupňů, po 30 minutách pak 40 stupňů
  • Při venkovní teplotě 27 stupňů je po 10 minutách v autě 37 stupňů, po 30 minutách pak 45 stupňů
  • Při venkovní teplotě 32 stupňů je po 10 minutách v autě 43 stupňů, po 30 minutách pak 51 stupňů
  • Při venkovní teplotě 35 stupňů je po 10 minutách v autě 45 stupňů, po 30 minutách pak 54 stupňů

Co můžete udělat?

Stručně a jasně řečeno, nikdy nenechávejte svého psa sedět v autě. Ani s pootevřeným oknem. Pokud narazíte na auto, kde je pejsek zamčený, je samozřejmě nezbytné zvíře co nejrychleji vysvobodit a ochladit. Jak ale nejlépe jednat, abyste se sami nedopustili trestného činu? Rozbití okna by mělo být posledním a nevyhnutelným krokem. Nejprve se podívejte, jak na tom zvíře je. Reaguje stále ostražitě nebo nereaguje vůbec? Je pes apatický nebo v bezvědomí? Dýchá silně, slintá nebo zvrací? Jsou okna u auta zamlžená? To vše jsou známky toho, že je zvíře ve smrtelném nebezpečí. V takovém případě je nejlepší zavolat na tísňovou linku, která by vám měla poskytnout další pokyny. Pokud se jedná o otázku života a smrti, dají vám povolení k rozbití okna.

Ochlazení psa

Nyní byste se měli pokusit zvíře bezpečně ochladit. Nikdy na něj nelijte studenou vodu, mohlo by dojít k zástavě srdce. Vezměte jej do stínu, na chladné místo k budově nebo do trávy a položte mu na břicho a tlapky něco mokrého, ne ledového. Jakmile se trochu vzpamatuje, podejte mu malými doušku čistou vodu. A samozřejmě co nejdříve zavolejte veterináře.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Margriet.nl