Pěstování zeleniny pro začátečníky. S těmito tipy uspěje každý, začněte už dnes

Pokud máte zahradu nebo teprve kupujete dům se zahradou, přečtěte si následující tipy, jak zajistit, že už nebudete muset kupovat předraženou zeleninu bez chuti v supermarketech. I když máte možnost pořídit si ji od místního farmáře, co si budeme povídat, za kvalitu se musí řádně zaplatit. Není nad domácí, vlastně vypěstované produkty.

Začněte v malém

Nejprve se zaměřte na 7 – 10 různých druhů zeleniny a bylin, které skutečně jíte. Pro začátek je skvělá řeřicha, která rychle roste a nepotřebuje významnou péči, fazole, hlávkový salát, rukola nebo rajčata.

Vyberte správné místo

Definici správného místa pro pěstování zeleniny představují tři pojmy:

  • Hodně slunce
  • Ochrana před větrem
  • Dále od stromů a keřů

Než zasejete první semínka, prohlédněte si svou zahradu za slunečného dne. Na jaká místa dopadá nejvíce slunečního světla? Většina zeleniny potřebuje pro vhodný růst 6 – 8 hodin slunečního svitu. Zelenina, jako je rukola, špenát, hlávkový salát, řepa nebo mrkev, dává přednost částečnému stínu a potřebuje 3 – 6 hodin slunce denně. Mějte také na paměti různé směry větru. Severní vítr fouká studený vzduch, zatímco jižní vítr s sebou nese teplý vzduch. Druhý typ je lepší volba. Proto je dobré vybrat místo, které je před studeným větrem dobře chráněno. A v neposlední řadě pozor na stromy a keře, mějte na paměti, že vrhají stín, tudíž brání dopadu slunečního světla.

Zasejte semínka

Rostlinné druhy z jedné skupiny plodin umístěte na společnou plochu, například zelí, listovou zeleninu a luštěniny. Každý rok skupiny přesouvejte do jiné roviny, toto střídání plodin předchází chorobám a škůdcům a zajišťuje, že se půda nevyčerpá. Vytvořte si půdorys a sledujte, co a kam jste zasadili. Zasejte semínka do jedné přímky, abyste rozeznali plevel od rostlin.

Zajistěte dobrou půdu

Zkontrolujte, jakou půdu máte na zahradě – písčitou, jílovitou nebo rašelinovou? Jakmile budete znát typ zeminy, můžete si vyhledat, co na ní nejlépe roste. Před výsevem pokryjte horních 10 centimetrů organickou zeleninovou zahradní půdou.

Péče

Pravidelně zeleninu hnojte a zalévejte vodou, odstraňujte plevel a používejte prostředky biologické ochrany proti škůdcům.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Roomed.nl