Pět důvodů, proč na vás vaše dítě může zírat nebo hledět nezúčastněně do prázdna. Odborníci zjistili zajímavé poznatky

Všimli jste si, že děti jsou přeborníci v zírání? Možná už vás taky někdy napadlo, že děti se jednoduše nestydí si někoho nebo něco dlouze prohlížet a vůbec je netrápí, když tuhle „hru“ někdo začne hrát s nimi. Oční kontakt je jim velmi přirozený a zřejmě i příjemný. Pravděpodobně jste ale netušili, že tato schopnost má zásadní význam v rozvoji jejich kognitivních dovedností. Děti během prvních několika měsíců života procházejí významnými obdobími růstu a rozvoje. Jsou zvědavé na svět a všechno je pro ně nové. Chtějí komunikovat s lidmi a socializovat se.

Děti přitahují atraktivní lidi

Dítě na vás může zírat, protože si myslí, že jste krásní. Není to vtip. Deset let starý experiment zjistil, že novorozenci a malí kojenci se dívají spíše do tváří lidí, které dospělí považují za atraktivní. Studie se skládala z obrazů tváří, které jsou považovány za krásné, a dalších, které jsou považovány za méně atraktivní. Výsledky ukázaly, že děti déle zíraly na obrázky „krásných“ tváří. Děti nemají ponětí, jaké jsou standardy krásy ve společnosti, ale přesto se zdá, že více sledují lidi, které vnímáme jako líbivější.

Děti fascinují nové věci

Někdy se děti dívají na předměty, které něčím vynikají. Může se jednat o brýle, velké náušnice nebo barevné vlasy. Různé vzory, textury a doplňky mohou upoutat pozornost dítěte snadněji než běžné věci. Je důležité, aby děti viděly různé věci, protože to pomáhá rozvíjet jejich mozek.

Děti jsou přitahovány k pohybu

Děti se obvykle začínají pohybovat kolem 3 měsíců. To může způsobit, že se se jim rozšíří obzory a začnou intenzivně vnímat věci, které předtím neznaly. Senzorický pohyb je klíčovou součástí vývoje mozku kojenců. To je jeden z důvodů, proč jsou pro děti mobily tak hypnotizující. Kombinují totiž více vjemů dohromady, a to děti fascinuje.

Děti mají rády světlo a barvy

Součástí vývoje zraku u kojenců a malých dětí je rozeznávání jasných barev. Důležité jsou také různé barevné kategorie, které jsou navzájem kontrastní. Pokud barvy přitahují jejich pozornost, můžete si všimnout, že vaše dítě bude upřeně hledět na velký předmět, který má jednu barvu, jako je nábytek nebo knihy.

Mozek dětí se stále vyvíjí

Děti si během prvních let života osvojí mnoho různých dovedností. Někdy může zírání dítěte znamenat, že pracuje velmi tvrdě na tom, aby se jeho mozek vyvíjel a rostl. Mozek dítěte už je z devadesáti procent vyvinutý v době, kdy dosáhnou věku 6 let. Děti se učí velmi rychle pouhým pozorováním prostředí, ve kterém se nacházejí.

Co si z toho vzít?

Během prvního roku života si všimnete mnoha změn v osobnosti vašeho dítěte. Děti pozorují vše kolem sebe a zírání je jedním z důkazů, že jejich mozek se rozvíjí a roste. Jako vždy, pokud máte nějaké obavy z chování vašeho dítěte, poraďte se se svým pediatrem.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com