Narušuje časté mytí rukou naši imunitu? Častá covidová otázka odpovězena

Od doby vypuknutí koronavirové pandemie se našimi nejlepšími přáteli staly dezinfekční gel na ruce, mýdlo, voda a rouška. Mytí rukou se stalo ještě častějším zvykem a my naše ruce vystavuje mýdlu a vodě několikrát za den, abychom snížili šanci, že my nebo někdo z našich blízkých onemocní. Je ale příliš časté mytí rukou v pořádku? Nesnižujeme tím svou imunitu?

Ještě dost bakterií zbývá

Časté mytí rukou pomáhá udržet koronavirus na uzdě. Nemá ale všechno to drhnutí negativní vliv na naši odolnost? Naštěstí ne. Má to co do činění s množstvím bakterií, které žijí na naší kůži. Na naší pokožce je tolik bakterií, že je nikdy nemůžeme z rukou smýt. Dokonce ani lékaři nemají 100% sterilní ruce.

 

Od kliky u dveří po zábradlí

Navíc mytí rukou funguje pouze dočasně. Umyjete si ruce, ale zavřete za sebou dveře od koupelny. Jakmile se dotknete kliky, telefonu nebo zábradlí, vaše tělo přijde do kontaktu s novými mikroorganismy. Pokud si myjete ruce velmi často, váš imunitní systém musí stále pracovat. Nemusíte se tedy bát, že se vaše imunita častým mytím rukou naruší.

Voda a mýdlo jsou skvělé duo

I když je na trhu spousta dezinfekčních gelů, vždy se rozhodněte raději pro vodu a mýdlo, je-li možnost. Mýdlo rozpouští mastnotu na vašich rukou a bakterie z rukou doslova smyjete pod tekoucí vodou. Dezinfekce je dobrá alternativa pouze tehdy, pokud nemáte možnost použít mýdlo a teplou vodu.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Gezondnu.nl