Z očí ospalky a pořádně osvěžit peří. Rozkošná sovička provádí po probuzení ranní hygienu

Videa se zvířaty jsou sladká, někdy ale přinášejí také jistá překvapení, když některé druhy vyvíjejí činnost, která je pro ně nevšední. Přesně to je i případ roztomilé sovičky, která si užívá koupel po ranním probuzení. Jedná se o video, které natočil přímo zaměstnanec oregonské ZOO, když zahlédl ne zcela běžnou situaci malého výra v ptačím napajedle.

Co udělá sova hned po probuzení?

V oregonské zoologické zahradě si dá koupel! Zdá se to sice nereálné a nebýt natočených záběrů, tak i nevěrohodné, ale opravdu se malý výr po probuzení vydá k nádobě pro ptáky, která slouží k pití i koupání, a osvěží se pro probuzení do nového dne. Stejně jako člověk si omyje obličej, výr si namočí hlavu i křídla, nezapomene na pařáty a zadní část těla. Po dokonale provedené očistě se vydá posedět na bidýlku pro potěchu návštěvníků této ZOO.

Kamaria žije v zajetí od malička

Sova, která je na záběrech, se jmenuje Kamaria, a jedná se o mléčně zbarveného výra velkého. V oregonské zoologické zahradě žije od svého narození, z toho důvodu se jeho ošetřovatelé domnívají, že tento výr převzal některé zvyky, které nejsou typické pro běžné sovy nebo noční ptáky. Právě koupání v ranních hodinách patří mezi obyčej, který se u sov a výrů v přírodě nevyskytuje, navíc se jedná o noční zvířata, očista v těchto denních hodinách je proto sama o sobě originální.

Výr velký

Kamaria se řadí mezi výry velké, tento je navíc mléčně zbarvený. Výři patří do čeledi puštíkovitých a jedná se o největší druh sov, který se na světě vyskytuje. Říká se jim také králové noci a svými protivníky jsou považováni za silné a nebezpečné predátory, kteří dokáží udolat nejen králíka, ale také menší srnče nebo sele divočáka. Rozpětí křídel výra je až 180 centimetrů a samice váží až 4 kilogramy. Patří mezi ohrožené a chráněné druhy ptáků.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Oregon Zoo