Pět frází, které úspěšní lidé nikdy nevyslovují. Pokud jsou i vám cizí, pak míříte vysoko

Úspěch. Co by lidé měli dělat pro dosažení svých cílů? Inspirací mohou být úspěšní lidé, kteří dokázali být profesionály ve svých oborech, samozřejmě se jim nedařilo vždy a museli vyvinout značné úsilí a vytrvalost, aby svých záměrů dosáhli. Všichni lidé, kteří toho dosáhli, mají mnohé společné, mimo jiné nikdy nepoužívají některá slova, protože nezapadají do rámce jejich myšlenkových pochodů při cestě za úspěchem. Jaká slova to jsou, která ostatní dnes a denně vyslovují, a nevědomky si jimi zavírají dveře svého světa úspěchů?

Vím

Slovíčko, které by mělo znamenat znalosti, ale často bývá vyslovováno právě ve chvílích, kdy jen skrýváme neznalost. „Vím“ pak brání dovědět se nové věci, ale současně brání nejen v učení nového a prohlubování stávajících dovedností, ale také v naslouchání partnera, druha nebo družky. Ve všech směrech tak toto slovo přináší nejistotu a pochybnosti, které ke kýženému úspěchu nevedou.

Ale

Proč nepoužívat právě toto slovíčko? Především bere zpět to, co jste řekli dříve. „Chci si najít nové zaměstnání, ale nyní na to není nejvhodnější doba.“ Tím se dotyčný podvědomě omezuje ve svých cílech nebo tím ruší to, po čem toužil. Co naopak může vnést energii a změnu, je dát najevo rozhodnutí posunout se dál: „Chci změnit povolání a není na to správný čas,“ značí udělám pro to vše, protože mám dané věci pod kontrolou a podaří se mi to!

Nemohu

Jaké slovo dokonale zarazí jakoukoli snahu o změnu? Slovíčko „nemohu“ nebo obdobného typu, jako jsou „nejde“ a „je to těžké“ zbrzdí vše, po čem prahnete, protože jejich vyslovením jste už dopředu přesvědčeni, že žádná šance na úspěch není! Nemusí tomu tak být, stačí si srovnat v hlavě myšlenky tak, abyste vnímali životní výzvy opačně „může to být těžké, ale pomocí mé vytrvalosti a potřebného úsilí jistě uspěji“. Víra utvrzuje, proto je nutné pro dosažení vysněných cílů přemýšlet, jak jich dosáhnout a nedomnívat se, že to je natolik „těžké“, že toho „nemohu“ dosáhnout.

Snažím se

„Snažím se, ale“, „pokusím se“ nebo „zkouším to“ jsou slova, která obdobně jako v předchozích případech odsuzují daný cíl k nezdaru, protože už dopředu říkáte, že se vám nemusí podařit dosáhnout toho, co jste si vysnili. Zaměřte se proto na úsilí, spíše než na cíl. Vyměňte pokusy za reálnou činnost, nepokoušejte se, ale řekněte si: „Já to udělám!“ Odhodlanost a zarputilost vede k vysněným cílům a značí odvahu změnit se, vymanit se ze zaběhnutých schémat a získat nadhled potřebný k dosažení nastavených vrcholů. „Já to udělám“ zní také velmi sebevědomě, a jak je zřejmé, silné osobnosti přitahují úspěch, na kterém si zakládají.

Mělo by

Už jen vyslovení podmiňovacího způsobu typu „mělo by“ brzdí v rozvoji, dokonce ubližuje a oslabuje. K tomu v zobecněné rovině vyjadřuje danou pravdu ve smyslu „mělo by to tak být/jít/fungovat“, což je zavádějící a nepodněcuje k dalšímu rozvoji, vzdělávání nebo práci na sobě sama. Naproti tomu slůvko „mohl bych“ má větší potenciál, byť skrývá jisté podmínky, za kterých se tak stane. Nejužitečnější pro osobnostní rozvoj je pak jasné „mohu“ a „dokážu“, která obsahují jasně dané předsevzetí, sílu a volbu změny, což nejen inspiruje, ale vede ke zvolenému cíli.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Govastileto.gr