Všechny sladké nápoje – ovocné šťávy, limonády a dokonce i čaje, mohou zvýšit riziko onemocnění ledvin. To platí zejména pro sycené a sladké ovocné nápoje. Vědci tvrdí, že pití takových tekutin zvyšuje riziko vzniku potíží s ledvinami o 61%.
Pivo i čaj jsou stejně nebezpečné
Výsledky studií také ukázaly, že pivo a čaj jsou pro ledviny stejně nebezpečné jako sycené a sladké nápoje. Slazený čaj může postupně způsobit ledvinový stres a urychlit ztrátu funkce ledvin. Navíc, jakkoliv vysoký obsah cukru může vést k nárůstu hmotnosti, inzulínové rezistenci a hypertenzi. Tyto faktory pak také mohou zapříčinit ledvinový stres a ztrátu funkce ledvin.
Jak dochází ke ztrátě funkce ledvin?
Naše ledviny filtrují škodlivé látky a přebytečný odpad z krve, než je vyloučí prostřednictvím moči. Zároveň tím pomáhají udržovat krevní tlak v normě. Jakmile se začne vyvíjet chronické onemocnění ledvin, orgán přestane správně fungovat a v těle se tak začnou hromadit toxiny. S věkem se tato rizika samozřejmě zvyšují. Hlavním problémem, kromě slazených a sycených nápojů, je především to, že chronické onemocnění ledvin nevykazuje žádné zřetelné příznaky, dokud se nedostane do určité fáze.
V takovém případě můžete zažívat následující symptomy:
- Nevolnost
- Zvracení
- Ztráta chuti k jídlu
- Únava a slabost
- Problémy se spánkem
- Změny v močení
- Svalové křeče
- Otoky nohou a kotníků
- Svědění
- Bolest na hrudi
- Dušnost (pokud se v plicích hromadí tekutina)
- Vysoký krevní tlak
Lidé s chronickým onemocněním ledvin mají vyšší riziko vzniku mozkové mrtvice nebo srdečního infarktu. Nastat může selhání ledvin, po němž budou pacienti potřebovat dialýzu nebo transplantaci ledvin.