Tinnitus neboli pískání v uších je velmi častou poruchou, která postihuje více než 1 z 9 lidí celkové populace. Odhaduje se, že 17% všech jedinců trpí tinnitem, ale množství se s věkem zvyšuje. U lidí starších 65 let tedy přesahuje více jak 30%. Přesná příčina však není nalezena ve všech případech, a proto není snadné ji léčit. Jedná se o fenomén, který není zcela pochopen, a existují pro něj omezené možnosti léčby. My se pokusíme vám představit informace o problému s pískáním v uších, které už známe.
Subjektivní a objektivní tinnitus
V uších se mohou vyskytnout dva typy zvonění. První je subjektivní tinnitus a druhý objektivní. Subjektivní tinnitus jsou zvuky, jež slyší pouze pacient. Jedná se o nejběžnější typ bzučení. Obvykle jsou zvuky spojeny s problémy, které ovlivňují sluchový systém.
Objektivní tinnitus je zvonění, jenž slyší pacient i lékař, jakmile přiloží stetoskop k uchu pacienta. Tento typ je méně častý, spíše je způsobem fyzickými potížemi produkujícími zvuk v uchu nebo v jeho blízkosti.
Možné příčiny
Příčiny tinnitu mohou být následující:
- Vystavení velmi hlasitým zvukům
- Zánět ucha
- Zranění ucha nebo okolní oblasti
- Vysoký krevní tlak
- Stres
K určení příčiny u každého pacienta je nezbytné hodnocení a názor odborného lékaře. V mnoha případech však není nalezen žádný důvod a zvonění v uších je považováno za neznámé.
Důsledky tinnitu
Freepik
Zvonění v uších má vážné následky pro život jedince, protože narušuje jeho každodenní život a nepříznivě ovlivňuje jeho duševní stav. Může se jednat o:
- Intenzivní nepohodlí
- Deprese
- Časté změny duševní nálady
- Napětí a podrážděnost
- Snížená koncentrace
- Problémy se spánkem
Léčba
U pacientů s tinnitem se čas od času aplikují různé terapeutické metody, jako je podávání různých léků a účinných látek, zvuková terapie, endotracheální injekce a jiné způsoby léčby pomocí speciálních přístrojů.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Webmd.com