Se zánětem mandlí si není radno zahrávat. Jak se projevuje a kdy je nutné chirurgické odstranění?

Mandle jsou součástí lymfatické tkáně a jsou zodpovědné za obranný systém těla. Bohužel jejich otoky nebo zanícení mohou způsobit spoustu problémů, které mohou narušit naši každodenní rutinu. Forma infekce může být tak nepříjemná, že vede k velkým potížím při polykání, zatímco může být doprovázena vysokou horečkou, zduřením žláz a těžkým zažíváním.

Chirurgické odstranění mandlí

Hlavním ukazatelem pro chirurgické odstranění mandlí je jejich velikost nebo frekvence, druh a závažnost infekce. Pokud kvůli své velikosti blokují průchod do hltanu a způsobují intenzivní chrápání nebo spánkovou apnoe, jež vedou ke špatnému okysličení těla, je nutný brzký chirurgický zákrok. Má-li pacient akutní zánět, chronický nebo periamygdální absces, je nutné vyhodnotit vliv na jeho kvalitu života a každodenní výkon. Stejně tak možnost komplikací pro jiné orgány, jako jsou ledviny, srdce a klouby.

Metody odstranění mandlí

V současné době existují nové metody pro odstranění mandlí s použitím radiofrekvenční techniky, což je způsob mnohem méně traumatický pro naše tkáně, vede k lepšímu pooperačnímu zotavení pacienta, protože bolest a potíže s polykáním jsou mírnější.

Pooperační období

Pacient by se měl samozřejmě vyvarovat namáhavé fyzické aktivitě po dobu asi dvou týdnů a měl by se řídit obecnými pokyny pro užívání léků proti bolesti v určitou dobu, aby bylo zajištěno dostatečné pokrytí bolesti, i když si uvědomujeme, že její míra je u každého individuální.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Healthline.com