Pro správné fungování těla je pitný režim klíčový. Optimální množství vody, jaké bychom měli podle své hmotnosti denně vypít

Všichni víme, že hydratace je tělo velmi důležitá a nesmíme ji podceňovat. Všude slyšíte, že byste měli pít více čisté vody. Jedná se o velmi obecnou radu, která vám ovšem může pomoci s mnoha zdravotními problémy. Dostatečná hydratace vás zbaví bolestí hlavy, závratí, suché kůže a pomůže vám také hubnout, protože nebudete mít takový hlad. Kolik přesně byste ale měli vypít během jednoho dne?

Proč potřebujeme vodu

Voda rozhodně dokáže mnohem víc, než jen uhasit žízeň. Tělo ji využívá pro své fungování v buňkách, orgánech i tkáních, aby mohlo regulovat tělesnou teplotu těla a udržovat mnoho tělesných funkcí. Díky hydrataci pomáháte udržovat optimální úroveň vlhkosti v buňkách, orgánech, tkáních, krvi, kostech i mozku. Voda také pomáhá chránit míchu a působí jako lubrikant pro naše klouby.

Vylučování probíhá mnoha způsoby

Možná si myslíte, že vodu vylučujete jen močí. To je velká chyba. Tělo ji ztrácí pocením, dýcháním, trávením i během nemoci, která způsobuje horečku, zvracení nebo průjem. Dostatečnou hydratací zajistíte, že z vašeho těla odejdou všechny toxiny, které v něm nemají co dělat. Důležitá je zejména pro játra a ledviny, které si díky ní snadno poradí se škodlivými toxiny.

Kolik vody byste měli vypít

Výhody hydratace a důsledky nedostatku vody v těle jsou naprosto jasné. Vaše tělo ji nezbytně potřebuje, aby bylo zdravé. Ale kolik vody přesně je ideální konkrétně pro vás? Nejjednodušší a nejlepší způsob, jak vypočítat množství vody, je počítání s váhou a úrovní fyzické aktivity.

Záleží na vaší hmotnosti

Obecně platí, že byste měli vypít 25 až 50 procent své tělesné hmotnosti v uncích vody každý den. Uvedeme si příklad. Vážíte-li 70 kg, měli byste denně vypít 1,2 až 2,3 litru vody denně. Pokud jste fyzicky aktivní, máte náročnou práci nebo pravidelně cvičíte, měli byste se zaměřit na horní konec spektra, tedy 2,3 litru. Tělo ztrácí vodu pocením, a proto je důležité po cvičení pít hodně vody, aby došlo k rehydrataci.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Draxe.com