Pochopení nemoci je základním klíčem k její léčbě. Vědci vysvětlují, jak je rakovinu prsu spojena s hladinou estrogenu

Pochopení rakoviny prsu je velmi důležité, protože tímto onemocněním trpí přibližně jedna žena z osmi. Ve chvíli, kdy někdo z vašeho okolí onemocní rakovinou prsu, je důležité zůstat informován o nejnovějších výzkumech. Výzkum týkající se rakoviny ve spojitosti s estrogenem je obzvlášť důležitý, protože o ženském hormonu koluje mnoho mylných představ.

Hormon produkovaný oběma pohlavími

Estrogen je hormon produkovaný přirozeně v těle obou pohlaví, ale v ženském těle je ho znatelně více. Mnoho lidí ho také užívá synteticky jako hormonální antikoncepci. Odborníci nedávno odhalili, že estrogen má velmi komplikovaný vztah s rakovinou prsu a není snadné ho generalizovat a uplatnit jednu teorii na všechny pacientky.

Jak estrogen ovlivňuje rakovinu prsu?

Podle odborníků asi dvě třetiny až tři čtvrtiny  rakoviny prsu vyžadují estrogen pro jejich růst. Tyto rakoviny jsou známé jako rakoviny pozitivní na estrogenové receptory nebo ER pozitivní rakoviny. Buňky musí být v tomto případě pozitivní na estrogenový receptor. Pokud nemají přístup k tomuto hormonu, nemohou růst. Pacientky s tímto druhem onemocnění dostanou léky, které blokují estrogen, aby se zastavil růst nádorů.

Na druhou stranu může ale také zastavit metastázy nebo šíření do jiných částí těla. „Podporuje růst rakovinotvorných buněk, ale může také potlačit jejich metastatický potenciál,“ říká Padillo-Rodriguez, který na toto téma v roce 2019 napsal článek do Nature Communications. Metastatický karcinom je přitom v současné době neléčitelný. Jedná se proto o zásadní objev, který by mohl přispět k léčení a omezení metastází v těle.

Může estrogen způsobit rakovinu?

V první řadě je nutné říct, že se rozhodně nejedná o jediný faktor pro vznik rakoviny prsu. Důležitá je také rodinná anamnéza, stres nebo doba první menstruace. Skandinávská studie z roku 2017 odhalila, že ženy, které užívají hormonální antikoncepci, mají o trochu vyšší riziko vzniku tohoto onemocnění. Jedná se ovšem pouze o malé zvýšení. Podle lékařů je vztah mezi estrogenem a rakovinou prsu velmi komplikovaný a není zcela jasné, jak se může tělo zachovat. Stejně jako u mnoho dalších faktorů, je to u každé pacientky trochu jiné.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Bustle.com