Pokud vám záleží na vaší kočce, pak se vyvarujte těmto přešlapům v péči

Kočka je úžasným přítelem člověka. Její hebká srst, měkké tlapky a konejšivé vrnění ve vašem klíně jsou doslova balzámem na duši. I ten nejoddanější milovník koček ale může polevit ve své pozornosti a považovat přítomnost svého mazlíčka za samozřejmost. I to nejmenší přehlédnutí v péči o vaši kočku však může mít zásadní důsledky pro její pohodu a kvalitu života. Proto byste se měli vyvarovat některých přešlapů, které by se vám a hlavně vaší kočce mohly nepěkně vymstít.

Zanedbat prevenci blech a klíšťat

Že máte domácí kočku, která ze dveří nevytáhne paty? To ještě neznamená, že nemá šanci setkat se s blechou nebo klíštětem. Věřte tomu nebo ne, ale blechy nebo klíšťata se za práh vašeho domu mohou dostat velmi snadno.

Třeba když k vám přijde kamarád se psem nebo přijdete domů z pěší túry po lese. Kdykoliv si můžete s sebou přinést na oblečení či botách nechtěný suvenýr ve formě hmyzího cizopasníka. Proto si vyberte některý z celé řady nejrůznějších produktů proti blechám a klíšťatům a raději je své kočce dopřejte, i když je to zrovna domácí pecivál.

Nechat domácí kočku venku bez dozoru

Necháte své kotě čas od času proběhnout po venku a jste přesvědčeni o tom, že se nikdy nemůže ztratit? I při zaujatém prozkoumávání toho nádherného venkovního světa může vaši kočku při jejích cestách překvapit celá řada věcí, které ji mohou vyděsit či dokonce ohrozit.

Pokud je kočka venku poprvé, může být její reakcí zvědavost, ale také zmatek nebo strach. Může nekontrolovatelně vyrazit na silnici přímo pod auto nebo se vyděšeně krčit ve křoví, když okolo pobíhá cizí pes.

Buďte proto raději své kočce oporou i při jejích venkovních dobrodružstvích. Pro klid v duši její i ten váš.

Nechávat otevřená okna

Dokonce i to nejužší okno může pro zvědavou kočku představovat velké nebezpečí. Při vzrušeném pronásledování prolétajícího ptáka může váš malý lovec nechtěně uvolnit okenní křídlo, které se větrem přibouchne a vaší kočce ublíží.

Pokud jste tou dobou v práci, může vám trvat hodiny, než zjistíte, že je vaše kočka zraněná nebo se pohřešuje. Proto raději okna ve své nepřítomnosti jen pootvírejte a i když jste doma, dejte dobrý pozor na to, co vaše kočka při větrání dělá.

Mít kočku na klíně za jízdy v autě

Většina koček z duše nenávidí transportní klece. Faktem ale je, že rozhodnete-li se chlupáčovi ustoupit a vézt ho v autě na svém klíně, může se při prudším zabrzdění váš mazlíček proměnit ve vyděšený, chlupatý a drápkatý projektil. Nehledě na to, že kočka může odvádět pozornost řidiče od dění na vozovce a způsobit nejednu nebezpečnou situaci. Chraňte proto zdraví své i vašeho mazlíčka a používejte k jeho přepravě bezpečný nosič.

Odkládat návštěvu veterináře

I když vaše kočka vypadá zdravě, dobře jí, má kvalitní srst a je aktivní a hravá, měli byste pravidelně navštěvovat veterináře, abyste předešli rozvinutí některé nenápadné, zato však závažné nemoci. Stejně jako lidé, i kočky mohou trpět nemocemi, které nejsou na první pohled patrné.  Kočkovité šelmy jsou navíc mistry v utajování zdravotních problémů, které umějí dokonale kompenzovat a skrývat. Preventivní prohlídky proto mohou být klíčové k včasnému odhalení některých nemocí a k jejich úspěšné (a méně nákladné) léčbě.

Shazovat kočku z kuchyňské linky

Tím teď nemyslíme, abyste nechali kočku dělat si z vašeho domu neomezenou prolézačku. Nicméně i když může být zvědavá chlupatá potvůrka strkající čumáček do čerstvě upečeného kuřete chladícího se na kuchyňské lince nepříjemná a frustrující, nezaslouží si, abyste s ní zacházeli jako s chlupatým frisbee. Tvrdý úchop a odhození může být pro vaši kočku nebezpečné a poškodit ji na těle i na duši. S kočkou vždy zacházejte jemně a s láskou a ona bude ráda sama reagovat na vaše pokyny a přání.

Zapomínat na čištění zoubků

Kočky nesnášejí, když se chce někdo dotknout jejich drahocenných perleťově bílých zoubků a jen těžko projevují ochotu doširoka otevřít tlamičku a nechat si zuby vyčistit. Přesto byste tuto hygienu neměli zanedbávat. Hromadící se zubní plak, slin a zbytků jídla může vytvořit tvrdý zubní kámen, záněty dásní i ztráty zubů. Proto byste měli čistit zuby svojí kočky každý den nebo alespoň několikrát do týdne, abyste udrželi její zuby a dásně zdravé.

Ignorovat vykašlávání chlupů

Micinky se často a rády čistí jazykem, přičemž ale zachycují uvolněné chloupky a odumřelé částečky kůže, které se hromadí v jejich krku. Když pak vykašlávají chlupatou kuličku, nejspíš si jen zlostně povzdechnete při pomyšlení, že ji budete muset uklízet. Pravdou ale je, že pokud své kočce s péčí o její srst pomůžete, výrazně tím snížíte množství chlupů, které se v jejích útrobách zachytí. Berte v úvahu, že zvracení chlupů kočku baví o poznání méně, než pečlivá úprava kožíšku. Vás ostatně také nebaví vyzvracené kuličky sbírat po koberci. Proto kočku čas od času vyčešte a zbavte ji uvolněných chlupů. Pomůžete tím kočce i sobě.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Be.chewy.com