Polypy tlustého střeva jsou malé hrbolky na jeho vnitřním povrchu a jejich velikost se pohybuje od několika milimetrů do centimetrů. Mají také různé tvary. Většina polypů je po zjištění neškodná. Postupem času se však některé z nich mohou rozvinout v rakovinu tlustého střeva, což může být pro pacienta smrtelné, pokud bude diagnostikována v pozdějším stádiu. Proto je dobré sledovat některé příznaky výskytu polypů a pravidelně navštěvovat lékaře.
Kolorektální karcinom
Kolorektální karcinom je třetím nejčastějším zhoubným nádorem u mužů a druhým nejčastějším u žen, přičemž je druhou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu vůbec. Polypy tlustého střeva se mohou vyvinout u kohokoli, ale většímu riziku jsou vystaveni lidé nad 50 let, osoby s nadváhou, jedinci pravidelně konzumující tučná jídla, kuřáci, lidé s osobní nebo rodinnou anamnézou polypů nebo rakoviny tlustého střeva a lidé s genetickou predispozicí.
Příznaky přítomnosti polypů
Většina lidí s polypy tlustého střeva nezaznamená žádné příznaky. Nevědí tedy, zdali polypy mají, dokud je nenajde gastroenterolog při kolonoskopii. Někteří však mohou vykazovat symptomy, jež naznačují výskyt polypů, ale snadno se zaměňují s jinými onemocněními. Takové příznaky jsou:
- Krvácení z konečníku
- Krev ve stolici, která ji zbarví do velice tmavé
- Zácpa nebo průjem, které trvají déle než několik dní
- Bolest břicha
- Anémie z nedostatku železa
Polypy tlustého střeva a rakovina
Ne všechny polypy se vyvinou v rakovinu. Větším rizikem jsou klasické a vroubkované adenomy. Oba se vyskytují poměrně často. Toto riziko se zvyšuje podle jejich velikosti a stupně dysplazie, kterou představují. Nebezpečnější jsou polypy nad 10 mm a s vysokým stupněm dysplazie svých buněk. Identifikace a diagnostika polypů se provádí kolonoskopií za pomoci flexibilního nástroje schopného přenést obraz z vnitřku střeva na speciální obrazovku.
Screening by měl začít ve věku 50 let, možná ve 45 letech u jedinců s průměrným rizikem. U kategorií osob se zvýšeným rizikem výskytu se doporučuje zahájit kontrolu dříve. Gastroenterolog v každém případě určí, kdy byste měli endoskopické vyšetření zahájit. Léčba spočívá v jejich úplném odstranění ze střeva a nazývá se endoskopická polypektomie. Ta se obvykle provádí během kolonoskopie pomocí speciálních nástrojů.
Úvodní obrázek: Shutterstock, ZDROJ: mayoclinic.org, webmd.com