Emočně náročná současnost si žádá vhodné doplňky. Vitamíny, které zlepšují kvalitu duševního zdraví

O duševní zdraví je potřeba pečovat stejně jako o to fyzické. Správná strava a suplementace by měly nejen pomoci, ale také působit proti vlivům stresu a neustálého života v chaosu. Nedostatek těchto vitamínů, zejména vitamínů B, může přispívat k příznakům typickým pro duševní choroby. V situaci, kdy dovolíme vyprázdnění jejich zásob v organismu, výrazně zvyšujeme riziko neurózy a deprese.

Vitamín D3

Jeho nedostatek zaznamenáváme zejména na podzim, v zimě a brzy na jaře, kdy nemáme tak velký příjem slunečního světla, které je nejlepším zdrojem tohoto vitamínu. UVB paprsky se v kožních buňkách spojují s cholesterolem, díky čemuž poskytují tělu energii pro tvorbu vitamínu D3. To je důvod, proč je vitamín D3 často označován jako „sluneční vitamín“. Jeho nedostatek ovlivňuje náladu, závažnost depresí a neuróz.

Vitamín B1

Vitamin B1 (thiamin) přispívá ke správné činnosti nervové soustavy, svalů a srdce. Lidé, kteří často sáhnou po alkoholu, většinou bojují s jeho nedostatkem. V extrémních případech může jeho absence vést ke svalovým poruchám nebo selhání oběhového systému a smrti.

Vitamín B2

Vitamin B2 (riboflavin), podobně jako vitamín B1, ovlivňuje činnost nervové soustavy, je rovněž nezbytný pro tvorbu červených krevních destiček a protilátek imunitním systémem. Jeho nedostatek se obvykle projevuje kožními změnami a zánětem ústní sliznice. Chronické nedostatky mohou způsobit nespavost, závratě nebo problémy s udržením optimální hmotnosti.

Vitamín B3

Vitamin B3 (niacin) je dalším vitamínem ze skupiny B, který ovlivňuje práci nervového systému, mozku a duševní zdraví. Vitamín B3 může zvýšit sebevědomí, což může být důležité i pro lidi žijící ve stresu. Jeho nedostatek ohrožuje především jedince, kteří se vyhýbají celozrnným výrobkům a produktům živočišného původu, jako je maso. Mezi příznaky patří snížená odolnost vůči stresu, deprese a dokonce i časné příznaky stařecké demence.

Vitamín B5

Vitamín B5 (kyselina pantotenová) je vitamín rozpustný ve vodě a co je velmi důležité, vitamín nestabilní – jeho ztráty mohou dosahovat až 50 %, při zpracování potravinářských výrobků až 80 %. Účinky nedostatku kyseliny pantotenové jsou kožní změny, poruchy nervového systému, únava, tělesná slabost, nervozita a nedostatek vůle k životu.

Vitamín B6

Vitamín B6 (pyridoxin) se podílí na metabolismu aminokyselin a tvorbě červených krvinek. Jeho nedostatkem jsou ohroženi lidé, jejichž střevní mikroflóra byla narušena např. dlouhodobým užíváním antibiotik, a také jedinci, jejichž strava je bohatá na vysoce zpracované produkty. Mezi důsledky absence pyridoxinu patří především nadměrná nervová stimulace a anémie.

Vitamín B9

Vitamín B9 (kyselina listová) je vitamín, jehož nedostatek trpí velká spousta lidí. Hladina vitamínu B9 v těle klesá, když žijeme ve stresu, pijeme kávu a alkohol, kouříme cigarety nebo užíváme některé antikoncepční prostředky. Nedostatek kyseliny listové je nebezpečný zejména pro těhotné ženy a pro ještě nenarozené děti. Nedostatek vitamínu B9 také vede ke zvýšeným příznakům neurózy, únavy nebo deprese.

Vitamín B12

Vitamín B12 (kobalamin) se nachází zejména v živočišných produktech. Jeho nedostatky se tedy budou týkat především lidí, kteří se vyhýbají masu. Chronické nedostatky mohou vést k závažným neurologickým příznakům, jako jsou poruchy rovnováhy či zraku, ale i horší nálada či ovlivnění celkového stavu organismu.

Úvodní obrázek: Shutterstock, ZDROJE: mayoclinic.org, healthline.com