Porovnání obličejového štítu s běžnou rouškou. Kteří lidé by jej měli používat?

Průhledné obličejové štíty se nerozšířily tak masově jako látkové roušky. Jejich pořízení je totiž oproti rouškám nesrovnatelně dražší, nicméně zdá se, že jsou v ochraně proti nákaze koronavirem SARS-CoV-2 oproti kouskům látky nesrovnatelně účinnější. Jsou vyrobené z odolného plastu, který chrání obličej jako celek, tedy včetně očí a uší, které jsou vůči nákaze rovněž náchylné. Někteří lékaři však naopak varují před každodenním použitím obličejových štítů a upozorňují na to, že přinášejí více rizik než benefitů.

Ochranné štíty se hodí hlavně zdravotníkům

Plastové ochranné štíty jsou na ulicích k vidění stále častěji namísto klasických látkových roušek. Často tyto pomůcky využívají právě také zdravotníci v nemocnicích. U nich je ale použití těchto ochranných prostředků pragmatičtější a také mnohem bezpečnější, než u běžných lidí na ulici. Lékaři upozorňují na to, že štíty využívají zejména v případech, kdy by se při zákrocích dostali do kontaktu se sekrecemi dýchacích cest, což je situace, která obvykle nastává během intubace či bronchoskopie a nejrůznějších zákrocích v krku.

Během těchto zákroků pacient uvolňuje mikrokapky, které mohou kontaminovat ty části obličeje, které rouška a brýle nezakrývají. Nicméně v nemocničním prostředí existuje řada předpisů pro používání a dekontaminaci obličejových štítů, které v souladu s nimi zdravotníci pravidelně čistí. To ale není případ běžného použití laickou veřejností mimo území nemocnice.

Štít neochrání ostatní před vaší nákazou

Při každodenním používání se štít často dostává do kontaktu s rukama, což je vzhledem k velikosti štítu obtížné kontrolovat. Zároveň pak jen málo lidí mimo nemocnici ví, jak štít vyčistit a vydezinfikovat. Během manipulace s ním tak nutně dochází k přenosu mikrobů z povrchu štítu na další součásti oděvu a těla.

Druhou věcí je, že štít není schopen blokovat průchod virů, pokud je samotný jejich nositel nakažený a kašle a kýchá. Kvůli tomu se tak infikované kapénky snáze šíří do pacientova okolí. Z tohoto pohledu je podle odborníků rouška nenahraditelná, samozřejmě spolu s dodržováním i ostatních zásad, jako jsou dvoumetrové rozestupy a důkladná hygiena rukou.

Obrázky: Freepik