Pot signalizuje důležité informace o tělesném stavu

Tělesné tekutiny včetně potu jsou tématem, na které bychom jakožto lidstvo nejraději zapomněli a tvářili se, jako že neexistují. Do slušné společnosti hovory ani přemýšlení o nich nepatří, což je ale k naší škodě. Právě sekrety našeho těla nám totiž dávají spoustu zásadních informací o stavu našeho celkového zdraví. Kupříkladu pot, kterého se snažíme pokud možno úplně zbavit použitím nejrůznějších druhů antiperspirantů, nám nejen prokazuje velkou službu z hlediska tělesné termoregulace a odstraňování toxinů z těla, ale díky jeho množství a dalším vlastnostem můžeme ledacos vyčíst o stavu svého těla.

Nadměrné pocení – pozor na infekce

Množství potu, které naše tělo vylučuje, obvykle přímo souvisí s aktivitami, které během dne provozujeme. Pakliže se však potíte celý den, aniž byste vyvíjeli nějakou náročnou fyzickou činnost, může to být známkou toho, že tělo nefunguje tak, jak by mělo. Příčinou může být boj s nejrůznějšími druhy infekcí, případně porucha funkce ledvin a snaha těla zbavit se toxických látek jinak než močí. Pokud proto zvýšené pocení přetrvává, raději se poraďte s lékařem.

Příliš mnoho potu během cvičení – jste zdatní

I když však vykonáváte náročnou fyzickou aktivitu, během níž je nadměrné pocení normální, může se přeci jen vyskytnout potu ještě o něco více, než u ostatních cvičících osob. V tu chvíli si však nemusíte dělat starosti. Podle vědeckých studií mají naopak ti nejzdatnější lidé sklony potit se při fyzické námaze více než ti méně zdatní. Nenechte se proto znepokojit propocenými skvrnami na tričku, všechno je v naprostém pořádku.

Pot zapáchá – možná jste ve stresu

Silný tělesný odér není vůbec nic příjemného. Na jeho vzniku se podílejí jednak bakterie, které se potem živí, ale na jeho charakteru se promítá také stav organismu. Je dokázáno, že různé druhy patogenů vyvolávají různé druhy tělesného pachu, což využívají například trenéři specializovaných psů vyškolených na detekci různých druhů chorob. Na zápachu potu se však může podílet i nadměrný stres, během něhož se namísto běžné soli a vody v potu vyskytují také bílkoviny, tuky a bakterie. A to pak zapáchá.

Kofeinové pocení

Pokud často zjišťujete, že se hodně potíte hned po ránu, zkuste zrevidovat svou ranní rutinu. Pakliže se pocení objevuje vždy poté, co vypijete svou ranní kávu, můžete trpět takzvaným kofeinovým pocením. Kofein totiž stimuluje centrální nervový systém, který aktivuje potní žlázy a vede k nadměrnému pocení. Abyste těmto stavům předešli, zkuste snížit množství kávy, které denně vypijete a bude to dobré.

Obrázky: Freepik