Poslední sbohem milovanému člověku. Týraný kůň se dojemně loučil se svým zachráncem

Koně jsou úžasní tvorové. Jsou hrdí a laskaví, ale umějí být i  nelítostní a krutí, pokud se s nimi nezachází s láskou a respektem. Agresivní chování slouží zvířatům jako obrana a forma sebezáchovy. Nechtějí dát najevo ani náznak strachu, aby jim lidé nemohli znovu ublížit. To se stalo koni jménem Major, který po mnoho let neznal nic jiného než týrání, bití a hladovění. Když se pak dostal do laskavých rukou, dlouho mu trvalo, než svému novému majiteli uvěřil jeho čestné úmysly. Pak se z nich však stali nerozluční přátelé, které rozdělila až smrt.

Major zažíval peklo na zemi, pak se všechno změnilo

Statný hnědák jménem Major neměl svůj životní úděl zrovna lehký. Dostal se do rukou mužů, kteří vyznávali velmi brutální techniky k „lámání“ a krocení koní. Čelit tak musel dennodennímu bití. A protože měl kůň hrdé srdce, zlomit se nenechal a byl vůči svým tyranům stále agresivnější. To se nakonec rozhodli „vyřešit“ tak, že koni uvázali hlavu mezi dva sloupky, kde jej nechali stát bez jídla a vody celé čtyři týdny, než se na týrané zvíře přišlo a svým trýznitelům byl policií odebrán.

Štěstěna se na Majora usmála ve chvíli, kdy se jej rozhodl adoptovat muž jménem Max Grapperhaus, zkušený statkář a milovník koní. Maxova rodina však z jeho rozhodnutí zpočátku příliš velkou radost neměla. Kůň totiž pod vlivem prodělaných traumat nedokázal přijímat ani dávat lásku a kopal a kousal každého, kdo se k němu jenom přiblížil. Manželka i dcera se snažily Maxe přesvědčit, aby se koně vzdal a nevystavoval se zbytečnému riziku.

„Když ho táta přivedl domů, během několika minut po příjezdu Major proběhl pěti ploty, kousal a vykopával do všech stran,“ napsala Maxova dcera Janna ve svém příspěvku na Facebooku. Její otec se však odmítl koně vzdát a rozhodl se jít na koně jinak.

„Můj otec ho nikdy nelámal, získal si jeho srdce. Každý den s ním trpělivě hodiny a hodiny pracoval, aby si získal jeho důvěru. Po dvou letech láska zvítězila,“ popsala dívka.

Maxe stála život rakovina, kůň tesknil spolu s rodinou

Tvrdě vydobyté štěstí Maxe a Majora však netrvalo dlouho. Nového milujícího pána si vzala rakovina, se kterou dlouho předtím bojoval. V roce 2020 Max zákeřné nemoci podlehl. I když kůň nemohl mluvit, i tak Janna viděla, jak moc svého pána miluje a byl jeho ztrátou zlomený stejně jako zbytek rodiny. Pozůstalí se proto rozhodli dát koni šanci, aby se se svým zachráncem mohli naposledy rozloučit.

„Toto je Majorův poslední polibek,“ komentovala Janna fotografii, na které se kůň sklání nad otevřenou rakví svého pána a jemně se jeho tváře dotýká svým čumákem. Fotografie obletěla svět a mnoho lidí rodině i Majorovi vyjádřilo svou soustrast.

Úvodní obrázek: Pexels, Zdroj: Mypositiveoutlooks.com