Ztráta dvou kil za týden. Dobrý nápad nebo nezdravá hra s váhou? Ptali jsme se odborníka

Léto je za rohem, což znamená jediné – spousta z nás se bude snažit shodit poslední přebytečné kilogramy. Internet je plný dietních tipů a plánů, jak zhubnout 2 kila za pouhý týden, ale jak zdravé nebo nezdravé to ve skutečnosti je? Vysvětlíme vám to.

Dobrý nápad nebo ne?

Zdá se to až moc krásné na to, aby to byla pravda. Tento slib často přichází s poměrně přísnými dietními plány nebo extrémními pravidly, která je třeba dodržovat. Proto se podle odborníků nejedná o dobrý nápad. Ano, je pravda, že určitými způsoby můžete zhubnout rychle za velmi krátkou dobu, ale ve skutečnosti naše tělo potřebuje čas, aby si zvyklo na změny a udrželo si je.

Jojo efekt

Existuje několik diet, které vám pomohou zhubnout rychle za velmi krátkou dobu. Takový extrémní stravovací plán je známý jako nárazová dieta. V takovém případě tělo přejde do režimu úspory energie. Pokud chcete s nárazovou dietou zhubnout 2 kilogramy týdně a pak znovu začít normálně jíst, všechna shozená kila budou brzy zpět. Takové situaci se říká jojo efekt.

V úsporném režimu zhubnete méně

Pokud najednou začnete jíst podstatě méně, abyste za krátkou dobu zhubli více kilogramů, vaše tělo se pokusí udržet co nejvíce energie. Přepne se do úsporného režimu. Protože se vaše tělo snaží tyto tukové zásoby chránit, hubnete méně. Výsledkem je spalování bílkovin z vašich svalů a snížení svalové tkáně.

Postupné hubnutí

Tajemství úspěšného hubnutí spočívá v postupných úpravách životního stylu. Tak bude mít vaše tělo čas postupně si zvykat na novou váhu. V takovém případě je ideální hubnout 0,5 kila za týden.

Ztráta 2 kilogramů za týden je tedy celkem ambiciózní a také neefektivní.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Consumentenbond.nl