Potraviny, které udrží vaše cévy zdravé a v kondici. Zařaďte je do jídelníčku a předcházejte vážnějším problémům

Kardiovaskulární nemoci jsou na celém světě velmi časté. Mnohdy je jejich příčinou nezdravý životní styl. Pokud ovšem zařadíte konkrétní potraviny do jídelníčku, můžete své cévy udržet v dobré kondici. Inspirujte se následujícími tipy.

Avokádo

nahraďte jím třeba majonézu v hamburgeru! Jisté studie totiž potvrdily, že konzumace avokáda pomáhá snižovat LDL (zlý) cholesterol v krvi a zvyšuje ten „hodný“ HDL.

Chřest

Pomáhá snižovat krevní tlak a zabraňuje vzniku krevních sraženin, které mohou způsobit kardiovaskulární nemoci. Kromě jiného je chřest zdrojem vlákniny, minerálních látek a vitamínu C, K, B1, B2. Taktéž zlepšuje hladinu HDL cholesterolu, jako avokádo.

Granátové jablko

Obsahuje fytochemikálie, které působí jako antioxidanty. Pokud zařadíte toto chutné ovoce do jídelníčku, můžete ochránit své cévy před onemocněním.

Brokolice

obsahuje vitamín K, díky kterému zabraňuje tvorbě krevních sraženin v cévách. Také dodá prospěšnou vlákninu, která podpoří trávení a vyprazdňování. Nedávné výzkumy potvrdily, že prospěšný je půl šálek brokolice denně. Jinak zelenina působí příznivě i na krevní tlak a cholesterol v krvi.

Kurkuma

Mezi lidmi je oblíbená hlavně ve formě koření. Má silné protizánětlivé účinky díky látce zvané kurkumin a pokud ji zařadíte do jídelníčku, můžete předejít vzniku aterosklerózy.

Další potraviny, které jsou prospěšné pro krevní cévy

  • Spirulina
  • Skořice
  • Brusinky
  • Zelený čaj

Na co ještě nezapomenout?

Abyste předešli kardiovaskulárním nemocem, je samozřejmě zdravý a vyvážený jídelníček velmi důležitý (ba dokonce i pitný režim). Ovšem zapomínat byste neměli ani na pravidelnou pohybovou aktivitu. Mnoho onemocnění srdce je totiž způsobeno sedavým zaměstnáním a absencí pohybu v kombinaci s nezdravou stravou. Do denního harmonogramu tedy zařaďte klidně jen rychlejší chůzi několikrát za den anebo běh. Začátečníci mohou začít třeba tím indiánským (střídání chůze s během). Tak zlepšíte celkově svou tělesnou kondici a kromě jiného přispějete i k lepšímu duševnímu zdraví. Hned se budete cítit plní energie a radosti, a to díky vyplaveným endorfinům.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Thehealthy.com