Plíživé příznaky rakoviny jater, které většina lidí často přehlíží. Včasná identifikace zabrání trvalým následkům i možné smrti

Nádory v těle jsou obecně abnormální množství tkáně, která se vytvoří, když se buňky začnou reprodukovat vyšší rychlostí. V játrech se mohou vytvořit stejně jako v jiných částech těla. Nádory v játrech můžeme rozdělit na nerakovinné (benigní) a rakovinné (zhoubné). Benigní nádory jsou poměrně časté a pravděpodobně nezaznamenáte žádné příznaky. Díky tomu často nejsou ani diagnostikovány, pokud vás lékař nepošle na ultrazvukové vyšetření, CT nebo MRI.

Existuje několik druhů benigních nádorů

Prvním je hepatocelulární adenom, který se může vytvořit po užívání určitých léků. Většinou zůstává nediagnostikovaný. Někdy adenom praskne a krvácí do břišní dutiny, což si žádá chirurgický zákrok. Druhým typem je hemangiom, který je seskupením krevních cév. Obvykle u něj není nutná žádná léčba. Chirurgický zákrok je nutný pouze u dětí s velkým hemangiomem, protože jinak by mohlo dojít ke srážení krve a srdečnímu selhání.

Co je rakovina jater a hepatom?

Rakovinné nádory jater často pocházejí ze samotných jater. V tomto případě se nazývají primární rakovina jater. Buňky se ale mohou také šířit z rakovinných bujení do dalších částí těla. Tento typ se nazývá metastatická rakovina jater. Bohužel většina případů, se kterými lékaři pracují, se nachází v druhé kategorii, tj. většina nádorů jater je metastatická. Podívejme se na to, čím celé rakovinné onemocnění začíná.

Hepatom je základem při primární rakovině jater

Říká se mu také hepatocelulární karcinom a jedná se o nejčastější formu primární rakoviny jater. Chronická infekce hepatitidou B a hepatitidou C znatelně zvyšuje riziko vzniku tohoto druhu rakoviny. Mezi další časté příčiny tohoto nádoru je vystavení určitým chemikáliím, alkoholismus a s tím spojená chronická cirhóza jater.

Příznaky hepatomu

Jak už jsme uvedli výše, v případě benigního nádoru většinou nebudete pociťovat žádné příznaky. V případě rakovinných nádorů se ovšem začnou postupně objevovat a sílit příznaky, které vám mohou naznačit, že něco není v pořádku. Příznaků přitom není málo a jen těžko je přehlédnete, protože budou přímo a negativně zasahovat do vašich běžných dnů. Ve chvíli, kdy se setkáte v jedním nebo více příznaky, okamžitě navštivte svého lékaře a nechte si udělat vyšetření, které odhalí pravou příčinu příznaků. Mezi nejčastější příznaky patří:

  • Bolest břicha, ztráta hmotnosti
  • Nevolnost při pohybu, zvracení
  • Horečka, žloutenka, přetrvávající svědění
  • Hmota a tlak, který cítíte v pravé horní části břicha

Jak probíhá diagnostika onemocnění?

Existuje několik možností, které váš lékař může využít při hledání rakoviny jater. Kromě kompletní anamnézy a fyzického vyšetření musíte podstoupit  jedno z následujících vyšetření. První budou jistě krevní jaterní testy, které mohou určit, jestli játra fungují správně. Dalším krokem bude pravděpodobně ultrazvuk břicha, který se často používá hlavně u jater, sleziny a ledvin. Navíc může ukázat průtok krve různými krevními cévami.

Léčba

Při léčbě je rozhodující váš věk, anamnéza a samotný vývoj onemocnění. Možnosti léčby jsou celkem čtyři: chirurgie, radiační terapie, chemoterapie nebo transplantace jater. V začátcích nemoci může lékař uvažovat o zákroku, který odstraní poškozenou tkáň z jater. Většinou se ale bude jednat zejména o léčbu radiační terapií pomocí vysokoenergetických paprsků nebo chemoterapii.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Hopkinsmedicine.org