Poznejte rakovinu žlučníku včas. Projevuje se nenápadně, ale rychlý zásah vám může zachránit život

Rakovina žlučníku patří k nejagresivnějším formám rakoviny. Její nebezpečí ale spočívá i v tom, že dokud není v pozdějších fázích, nemá prakticky žádné příznaky. Resp. tyto příznaky jsou jen velmi nepatrné a pokud nevíte, po čem se dívat, nemáte šanci rakovinu včas odhalit. Chcete-li mít naději na úspěšnou léčbu, je třeba rakovinu žlučníku však diagnostikovat a tyto příznaky by vám mohly napovědět, že je čas jít k lékaři.

Zežloutnutí kůže a bělma

Za normálních okolností je žluč produkována játry a uvolněna do střeva. Pokud však játra nejsou schopna eliminovat žluč, může se barvivo bilirubin hromadit v krevním řečišti a usazovat se v různých částech těla. To se často projeví na kůži a bělmu očí.

Zažloutnutí však nemusí ještě nutně znamenat rakovinu. Na vině může být i hepatitida nebo žlučové kameny.

Svědění

Přebytek bilirubinu v pokožce může také způsobit svědění. Rakovina žluči se nejčastěji projevuje svěděním kůže jako časným příznakem.

Mastná stolice

Bilirubin dodává stolici daleko světlejší barvu, než na co jsme běžně zvyklí. Stejně tak může rakovina bránit trávení tuku, což způsobuje to, že stolice je mastná a plná nestráveného tuku.

Bolesti břicha

V počátečních stádiích rakovina žlučníku obvykle nezpůsobuje bolest, ale v pokročilejším stádiu může způsobit bolesti břicha, zejména pod žebry na pravé straně trupu.

Ztráta chuti k jídlu/hubnutí

Lidé s rakovinou žlučníku nemusí mít hlad a mohou neočekávaně zhubnout. Je typické, že nemají chuť k jídlu a je pro ně daleko obtížnější přijímat nutné množství potravy. Je proto dobré vsadit na kaloričtější jídla, která jim dodají více energie v menším množství potravy.

Horečka

U některých lidí s rakovinou žlučníku se objevují i vysoké horečky. Bývá to však spíše méně častý příznak v pozdějších fázích nemoci.

Nevolnost a zvracení

Nejedná se o běžné příznaky rakoviny žlučníku, ale mohou se objevit u lidí, u kterých se v důsledku obstrukce žlučníku objeví infekce.

Obrázky: Shutterstock