Vyzrajte na silné pocení nohou. Trik tkví ve správném praní a hygieně

Nadměrné pocení nohou není nic žádoucího. Obecně silné pocení kdekoli na těle není zrovna příjemné, a to nejen ve spojitosti s nepohodlím, ale především se zápachem. Navíc u nohou může být pocení také příčinou růstu bakterií a plísní. Existují však způsoby, jak se s tímto nepříjemným stavem vypořádat a necítit se trapně v blízkosti jiných lidí.

Vyčistěte oblast, kde se hromadí nejvíce bakterií

Většině bakterií se nejlépe daří v okolí nehtů a oblastí tvrdé kůže. Proto je důležité vyčistit tato místa na nohou. Nezapomeňte si udržovat ostříhané nehty.

Mezery mezi prsty otírejte dosucha

Po koupeli nebo sprše děláme jednu obrovskou chybu, a sice že se dostatečně nevěnujeme mezerám mezi prsty. Ujistěte se, že jste všechny záhyby na svém těle utřeli dosucha. Vlhkost totiž podporuje růst plísňových bakterií.

Čajová lázeň

Tanin obsažený v čajových listech má antibakteriální účinek a snižuje tvorbu potu. Uvařte si 3 lžičky čaje v 1 litru horké vody a přidejte 2 litry studené vody. Ponořte si nohy do odvaru na 15 – 30 minut.

Připravte si obklad s jablečným octem

Smíchejte ½ litru octa s 200 ml teplé vody a namočte do roztoku kousek gázy nebo čistého ručníku. Přiložte na nohy a nechte asi 20 minut působit. Poté nechte pokožku přirozeně oschnout.

Nezapomínejte na esenciální oleje

Levandulový olej je tím nejlepším lékem. Kromě krásné vůně má i baktericidní vlastnosti. Naneste 4 kapky oleje na ruce a jemně vmasírujte do pokožky nohou. Takový postup je nejen účinný, ale také velice příjemný.

Ponožky perte naruby

Díky tomu budou lépe vyprány a očištěny od odumřelých kožních buněk a bakterií. Nenoste ponožky ze syntetického materiálu, vždy volte raději bavlnu.

Použijte antiperspirant

Antiperspiranty jsou účinné nejen do podpaží, ale také pomáhají zabránit pocení nohou.

Dezinfikujte boty

Ponořte vložky i tkaničky do antiseptického roztoku. Poté namočte i gázu a vytřete boty zevnitř.

Ujistěte se, že jsou boty suché

Boty, které nosíte každý den, nestačí vyschnout a odpařit vlhkost. Proto byste je měli pravidelně měnit, pokud je to možné. Používáte-li pouze jeden pár bot, vložte do nich přes noc noviny, které absorbují vlhkost. Použít můžete i suché čajové sáčky.

Navštivte lékaře

Pokud problém s pocením nohou zašel už příliš daleko, pokožka změnila svou barvu, odlupuje se a svědí, raději se poraďte se svým lékařem. Může se jednat o příznaky infekce nebo kožního onemocnění.

Obrázky: Freepik