Poznejte svůj typ postavy. Znalost vašeho somatotypu pomůže maximalizovat úbytek hmotnosti během hubnutí

Všichni máme určitý typ těla, který je dán našimi geny a hormony, které se v našem těle produkují během puberty. Obecně spadáme do jednoho ze tří typů postavy: ektomorfní, mezomorfní a endomorfní.

Ektomorf

Ektomorfové mají tendenci být přirozeně štíhlí a mají rychlý metabolismus. Pokud máte tento typ těla, obvykle jste malí a hubení. Máte velmi rychlý metabolismus a těžko kvůli tomu přibíráte. Rychlý metabolismus znamená, že se kalorie spalují mnohem rychleji než u lidí se stabilním nebo pomalým metabolismem. Zdá se to jako výhra, ale pro mnoho lidí může být trápením, že nedokážou přibrat na váze. Jde často o lidi, kteří mohou jíst prakticky cokoliv a nikdy nepřiberou.

Na co se zaměřit

Ektomorfové by se měli zaměřit na potraviny s vysokým obsahem sacharidů a bílkovin. Pokud se v tomto popisu poznáváte, musíte se ujistit, že váš příjem kalorií je dostatečně velký, aby vaše tělo bylo zásobováno energií, kterou potřebuje. K tomu vám pomůže konzumace potravin s vysokým obsahem sacharidů, jako jsou celozrnné těstoviny a hnědá rýže. Ty vám pomohou snadno zvýšit příjem kalorií, ale stále taková strava obsahuje zdravé a vyvážené potraviny. Bílkoviny by také měly být klíčovou součástí stravy jakéhokoli ektomorfa. Vybírejte zejména zdroje, jako je libové maso a vejce, protože pomohou budovat svalovou hmotu. Zaměřte se na cvičení, které buduje svaly, jako je silový trénink a dřepy.

Mezomorf

Mezomorfové jsou někde uprostřed. Mívají přirozeně atletickou postavu, což znamená, že mají poměrně silnou kostní strukturu a velké svaly. Pokud máte tento typ postavy, zjistíte, že je docela snadné zhubnout nebo přibrat – v závislosti na vašich fitness cílech. Je to v podstatě dokonalý typ postavy pro budování a udržování svalů, protože jsou přirozeně silní a nabírají svaly a tuk mnohem snadněji než jiné typy těla.

Na co se zaměřit

Mesomorfové by měli jíst stravu s vysokým obsahem komplexních sacharidů, jako jsou celozrnné výrobky a fazole, klíčový je však také příjem bílkovin. Snažte se dodržovat zdravou vyváženou stravu, která má o něco vyšší obsah sacharidů. Vaše tělo bude dobře reagovat, když jej budete zásobovat zdravými potravinami. Zaměřte se na silový trénink a kardio cvičení, které se doporučují pro udržení zdraví. Výsledky cvičení uvidíte poměrně rychle.

Endomorf

Lidé s endomorfním tělesným typem mají přirozeně vyšší procento tělesného tuku. Endomorf je někdo, kdo je typicky popisován jako podsaditý nebo dobře stavěný. Nejedná se zrovna o populární typ postavy. Tito lidé mají zaoblené rysy, snadno přibírají na váze a mají pomalý metabolismus, což znamená, že jen obtížně hubnou. Endomorfové by se měli vyhýbat stravě s vysokým obsahem tuků a sacharidů. Právě ta bude totiž přispívat k dalšímu přibírání na váze. Pomalý metabolismus je často klíčovým faktorem při přibírání na váze, protože endomorf může mít problém udržet svoji váhu na uzdě a je to typ člověka, který má pocit, jako by se jen podíval na kousek dortu a přibral hned další kilo.

Na co se zaměřit

Endomorfové by se měli snažit vyhýbat rafinovaným sacharidům, jako je bílý chléb, a místo toho se zaměřit na libové bílkoviny, ovoce a zeleninu. Rozhodněte se pro stravu s vysokým obsahem dobrých tuků, libových bílkovin a ovoce a zeleniny. Cvičení by mělo být zaměřeno více na kardio, aby vám to pomohlo zrychlit metabolismus.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Thesun.co