Pravdivý příběh zamilovaného páru z Titaniku. Odmítli se rozdělit a zůstali spolu až do hořkého konce

Mezi nejznámější cestující na Titaniku patřili bezpochyby finanční magnát John Jacob Astor IV nebo filantropka Molly Brownová, na palubě však byli v té době i další lidé, jejichž příběh je inspirativní dodnes. Patří mezi ně Isidor a Ida Strausovi, kteří se nalodili na Titanik 10. dubna 1912 a vyrazili na cestu do New Yorku. Bohužel patřili mezi 832 pasažérů, kteří nepřežili, když se nepotopitelná loď snesla ke dnu. Příběh Strausových naplňuje slib „spolu, dokud nás smrt nerozdělí.“

Isidor Straus, fascinující a bohatý muž

Kdo byl Isidor Straus, který zahynul na palubě Titaniku? Narodil se v roce 1845 a jeho život je prodchnut obchodnickým nadáním. Byl americko-židovský obchodník, ale zapojil se i do politického dění. Stal se spolumajitelem obchodního domu Macy’s, na začátku kariéry začal ale jako obyčejný zaměstnanec otcovy firmy. Ve dvaceti letech se přestěhoval spolu s bratrem Nathanem do New Yorku, kde rozjeli vlastní business.

Setkání s Rosalie Idou Blunovou

Do New Yorku se přestěhovala ve svém dětství také Rosalie Ida Blunová, která se narodila v roce 1849 ve Wormsu v Německu. V roce 1866 se stal Isidor společníkem Idina strýce a nedlouho poté se seznámili. Brzy se stali přáteli a roku 1871 se konala svatba, po které se narodilo sedm dětí. Kromě jednoho chlapce, který zemřel v dětství, se všechny děti dožily dospělosti a měly úspěšné kariéry. Isidor se věnoval obchodu a často cestoval do Evropy kvůli pracovním záležitostem a podílu v obchodním domě Macy’s, Ida jej často doprovázela. Oba byli velmi vážení a věnovali se filantropii.

Lístky do 1. třídy na Titaniku

Jejich láska byla příkladná, měli se natolik rádi, že bez sebe nemohli být ani den. A to doslova. Když nemohla Ida doprovázet Isidora na cestách, psali si každodenně dopisy. V dubnu 1912 byli právě v Evropě, když začala v Anglii stávka a pár se rozhodl odcestovat zpět do Spojených států amerických. Pro sebe a svůj doprovod zarezervovali na Titaniku kajuty v první třídě s luxusním ubytování. Podle jednoho z posledních dopisů, které Ida odeslala rodinnému příteli se „jednalo o opravdové a vkusně vybavené pokoje s nejvyššími standardy, ne kajuty jako na běžné lodi“. Dopis odeslala jen čtyři dny před smrtí.

Náraz do ledovce a evakuace

Titanik vyrazil na svou pouť do New Yorku, v té chvíli ještě nikdo z cestujících a členů posádky netušil, že to bude jeho první a poslední cesta. V ledových vodách severního Atlantského oceánu nalezlo smrt celkem 1 517 lidí, protože loď narazila na ledovec. Během vzniklé paniky, která propukla na palubě, došlo k záchraně jen minima cestujících. Během evakuace kapitán nařídil, aby do záchranných člunů nastoupily ženy a děti.

Ušlechtilá oběť váženého Isidora

Jako jednomu z nejbohatších mužů na palubě Titaniku bylo Isidorovi nabídnuto místo ve člunu číslo 8. Isidor se však rozhlédl a viděl na palubě ještě mnoho žen a dětí, proto své místo podstoupil ostatním. Také Ida měla jako cestující první třídy přednostní místo na záchranném člunu, aby se mohla zachránit z potápějící se lodi. Při evakuaci zjistila 63letá Ida, že Isidor na člunu není. V té chvíli řekla: „Žili jsme spolu po dlouhá léta. Kam půjdeš ty, půjdu i já“ a s těmi slovy i přes naléhání důstojníků ze záchranného člunu vystoupila. Své místo podstoupila své služebné Ellen Birdové, které navíc poskytla kabát. „Budeš jej potřebovat víc než já,“ řekla Ida na rozloučenou.

Kabát v rodině Ellen Birdové

Ellen se zachránila jen díky šlechetnosti manželů Strausových. Záchranný člun dovezl Ellen na pevninu, Idin kabát se od té doby v Ellenině rodině dědí na památku záchrany při potopení Titaniku. Co se stalo s odvážným manželským párem? Podle filmu, který se později na základě příběhu Strausových natočil, se odebrali do kajuty, kde v polibcích čekali na smrt. Podle očitých svědků ze člunů stáli na palubě, objímali se a v poklidu čekali na to, co nevyhnutelně muselo přijít. Isidor byl pohřben na hřbitově Woodlawn, Idino tělo se nikdy nenašlo, ale připomínkou je pomník na Isidorově hrobu.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Biography.com