Každodenní sprchování se stalo neodmyslitelnou součástí našich životů. Někdy však je člověk natolik unavený anebo tolik spěchá, že má nutkání pravidelnou tělesnou hygienu přeskočit či odsunout na jindy. Podle dermatologů byste to však neměli dělat. Když vynecháte sprchu pouhé dva dny po sobě, čeká vás řada nepříjemných věcí, které mohou vyústit až v nepříjemné choroby. Tím důvodem není nic jiného než bakterie.
Mikrobi
Na povrchu lidského těla podle vědeckých výzkumů žije až několik tisíc různých druhů a kmenů bakterií. Většina z nich je neškodná, nicméně objevují se i takové, které by ve vyšším počtu mohly narušit křehkou mikrobiální rovnováhu našeho těla. Tuto rovnováhu zajišťuje právě pravidelné mytí a sprchování. Pakliže ho z nějakého důvodu nějaký čas vynecháte, začnou se bakterie na povrchu těla množit. Prostřednictvím různých oděrek, škrábanců, ale i očima, ušima či nosem se pak dostávají do těla, kde mohou vyvolávat různé druhy neduhů a chorob.
Kromě toho právě bakterie, které se živí našimi odumřelými kožními buňkami a dalšími nečistotami z povrchu naší kůže produkují během svého trávicího procesu plyny, které nelibě zapáchají. Ve skutečnosti mohou bakterie vyvolat až 30 různých druhů zápachu na povrchu jednoho jediného lidského těla. A tomu už voňavka nepomůže.
Bakterie a plísně z nemytého těla dráždí a poškozují pokožku
Kromě estetického, respektive pachového faktoru je pak dlouhodobé nemytí zrádné i v jiném směru. Protože, jak už jsme řekli, se na kůži množí různé druhy bakterií, kterým se daří v teple a vlhku našeho potu, daří se zde kromě nich také různým druhům plísní. Pakliže se delší dobu neosprchujete, na povrchu kůže se začne hromadit kožní maz a zbytky potu, což je pro tyhle potvůrky skvělou živnou půdou.
Pokud se navíc neosprchujete po tělesném cvičení a navíc ještě zůstanete vězet v propocených kalhotách a tričku, zvyšujete tím riziko podráždění pokožky a kromě toho také vzniku drobných odřenin a opruzenin, které opět zpřístupní tělo nepřátelským vetřelcům zvnějšku. To pak vede ke vzniku nejrůznějších bakteriálních a plísňových infekcí.
Než tedy příště odložíte sprchu na neurčito, vzpomeňte si na tento článek a raději si těch pár minut najděte. Nejdůležitější je očista v případě třísel, obličeje a podpaží, které jsou k bakteriálním infekcím zvlášť náchylné.
Dejte ale naopak pozor, abyste se nesprchovali až příliš často. I to totiž může vést k podráždění pokožky, která začne nadměrně vysychat a šupinatět. Proto se držte zlatého pravidla, že všeho s mírou.
Obrázky: Freepik