Před rakovinou prsu tělo s předstihem varuje. Naučte se rozpoznávat příznaky

Rakovina je jedním z nejobávanějších onemocnění, které může člověka postihnout. I když známe několik způsobů terapie, velmi často nebývá úspěšná a celý případ končí smrtí tisíců pacientů každý rok. Některé typy rakoviny jsou přitom závažnější než jiné a mezi ty patří také ženská rakovina prsu. Zatímco mnoha typům rakoviny lze aktivně předejít, vznik rakoviny prsu úplně ovlivnit nelze. Zdravý životní styl a vyhýbání se potenciálně toxickým látkám, jako jsou cigarety, má smysl, nicméně tento druh rakoviny bývá geneticky založen. Přesto však existuje cesta, jak odhalit bujení včas a zvýšit tak šance na úplné uzdravení.

Po každé menstruaci si prohlédněte prsa

Svá prsa byste měla pravidelně kontrolovat, nejlépe pak na konci každého menstruačního cyklu. Proveďte to tak, že jednu ruku zvednete za hlavu a druhou rukou si jemně prohmatáte prs. Pokud narazíte na jakékoliv změny ve struktuře tkáně, vyhledejte lékaře.

Co přesně máte hledat?

Většina žen obvykle reaguje na útvary, jako jsou různé bouličky a hrbolky, ale tyto nálezy nutně nemusejí signalizovat rakovinu. Malé nádorky mohou vzniknout z různých důvodů a velmi často bývají neškodné. Mohou být způsobeny infekcemi, jizvami či cystami, které žádné nebezpečí nepředstavují. Je ale důležité znát stav svých prsou, abyste byly schopné rozeznat změny.

Rakovinné nádory obvykle bývají tvrdé, při tlaku se nepohybují a bolí. Mohou se objevit v tkáni prsou i v oblasti podpaží.

Zkontrolujte kůži na prsou

Po dokončení pohmatu ještě proveďte vizuální zkoušku před zrcadlem. Vidíte nějaké podezřelé vrásky, dolíčky, ztvrdlou kůži, zarudnutí či nevysvětlitelné a náhlé změny tvaru, velikosti nebo symetrie prsů? Není váš prs oteklý nebo citlivější než obvykle? Cokoliv z tohoto výčtu i jakékoliv jiné změny mohou být znepokojujícím příznakem.

Zkontrolujte bradavky

Příznaky v bradavkách, jako je bolest, zarudnutí, svědění, nepřirozená tvrdost, vytékající hnis, to všechno může naznačovat závažný problém, a to minimálně infekci. I ta může být nebezpečná a v krajním případě vyústit v rakovinu. Proto ji raději neignorujte.

Obrázky: Freepik