Silná a bolestivá menstruace. Může za ní stát hormonální nerovnováha i vážné onemocnění

Každá žena je jiná a jakékoli odchylky od normálu mohou být individuální. Proto je také důležité sledovat své vlastní tělo a veškeré jeho signály. Stejně tak tomu je i u menstruace. Některé ženy ji mají první dva dny silnější a poslední dny zcela nepatrnou, ovšem jiné ženy se mohou potýkat se silnou menstruací po celou dobu. Vzhledem k tomu, že zpravidla trvá 3 – 7 dní, může to být skutečně nepříjemné. Příčiny mohou být následující.

Co si představit pod silnou menstruací

Za silnou menstruaci je považována taková, při které žena ztratí alespoň 60 ml krve za cyklus. Pak je třeba zmínit sraženiny a výměnu menstruační vložky nebo tampónu. Pokud vám záchranné prostředky nestačí ani hodinu, takové množství krve je rozhodně znepokojující, zejména pokud dříve k tak silnému krvácení nedocházelo.

Syndrom polycystických vaječníků

Syndrom je spojený s hormonální nerovnováhou a abnormální ovulací. Pokud u sebe zaznamenáte nárůst hmotnosti, zvýšený růst ochlupení a menstruační poruchu, měli byste se poradit se svým lékařem.

Endometrióza

Způsobuje těžké menstruační křeče a silné krvácení, které se může vyskytnout i mezi jednotlivými menstruacemi.

Léky

Některé léky mohou ovlivnit množství krve, například léky na ředění krve, antidepresiva nebo léky užívané k léčbě bipolární poruchy.

To všechno jsou jen některé z důvodů bolestivé a silné menstruace. Krvácení může být doprovázeno i mdlobami nebo jinými příznaky, v takovém případě ihned vyhledejte svého lékaře. Může se jednat o důsledek vážného onemocnění.

Obrázky: Freepik