Před úpalem nás tělo dokáže varovat. Jeho projevy ukáží, kdy je čas se zchladit

Přestože s sebou léto přináší spoustu úžasných věcí, jako je teplo, koupání, grilování, prázdniny, skýtá v sobě i nevýhody v podobě vysokých teplot a spalujícího slunce, jež představují nebezpečí, které by nám mohlo celé hezké počasí zkazit.

Nebezpečí vysokých teplot

Každé roční období, ať už je jakkoli krásné, skýtá určité nevýhody, na které je třeba dát si pozor. V letních měsících je to zejména riziko úpalu a spálení kůže. Úpal může být život ohrožující stav, kdy vaše tělo již není schopné regulovat svou vlastní teplotu. Nejrizikovější skupinou jsou starší lidé a malé děti. Schopnost dětí kontrolovat tělesnou teplotu totiž není na stejné úrovni jako u dospělých jedinců a u starších lidí nebezpečí často spočívá ve zdravotních problémech, jež je činí ohroženou skupinou.

Příznaky úpalu

Prvními příznaky úpalu jsou bolesti hlavy, nevolnost, závratě a podrážděnost. Úpal vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc, hodně vody a následný odpočinek na chladném a tmavém místě. Tělo byste měli chladit studenou vodou a mokrými ručníky.

Můžete prožívat i další příznaky úpalu:

  • Mdloby
  • Průjem
  • Nízký krevní tlak
  • Zvýšenou srdeční frekvenci

Okamžité chlazení vodou se nedoporučuje u starších jedinců a dětí, protože se jedná o drastický postup z důvodu teplotních rozdílů. 

V případě vážnějších příznaků je rozumné zajet ihned do nemocnice, kde se provede intravenózní hydratace. U dětí a starších lidí je hospitalizace nutná vždy.

Obrázky: Freepik