Zdravotní potíže projevující se intenzivním svěděním pokožky

Svědění kůže může mít řadu příčin. Jednou z nejmožnějších je kousnutí od různých druhů hmyzu. Pokud si však nejste vědomi, že by se vám nějaký otravný komár pokoušel vysát krev a svědění tak přichází bez zvláštního vnějšího vlivu, může se jednat o zdravotní problémy projevující se těmito způsoby.

Alergie a dermatitida

V závislosti na typu alergie může dojít ke svědění po kontaktu alergenu a kůže. Může se jednat o konzumaci určitých potravin nebo nápojů či užívání některých léků. Atopická dermatitida je vrozené kožní onemocnění, jehož nástup je ovlivněn několika faktory, které ovlivňují intenzivní svědění.

Porucha štítné žlázy

Může se jednat o nadměrnou aktivitu štítné žlázy nebo naopak o její nedostatečnou funkci. Tak jako tak dochází k nerovnováze produkce hormonů štítné žlázy, což vede k suché, zarudlé a svědivé pokožce.

Potíže s játry

Svědivá pokožka může být vyvolána potížemi s játry. Jakmile játra špatně pracují, může dojít k silnému svědění, jenž je obtížné kontrolovat.

Akutní renální selhání

Jakmile naše ledviny přestanou správně fungovat, dochází k tomu, že se odpad a toxiny v našem těle začnou hromadit a způsobují tak mimo jiné i svědění.

Menopauza

Během menopauzy prochází ženské tělo mnoha fyzickými změnami, za které může neobvyklá produkce hormonů. Spousta žen tak prožívá rudnutí, suchost a svědění.

Cukrovka

Jakmile vás začne svědit pokožka v důsledku cukrovky, znamená to, že hladina cukru v krvi je příliš vysoká. To může způsobit svědění po celém těle a vznik plísňové infekce.

Obrázky: Pixabay