Nepříjemný zápach z pupíku. Důvodem nemusí být pouze špatná hygiena

Může to být skutečně nepříjemné, pokud zjistíme, že se z našeho pupíku line podivný, nepříjemný zápach. Možná by vás to nikdy nenapadlo, možná chvíli budete hledat místo, odkud zápach přichází, ale vyplatí se tento problém neignorovat. Nezoufejte, nemusí se jednat o nic nebezpečného, příčiny mohou být zjevné.

Špatná hygiena

Na to bychom se asi měli zaměřit ihned po takovém zjištění. Pupík je oblast, kterou lze velice obtížně čistit, vezměte proto tyčinku do uší a vyčistěte. Také si dejte pozor, abyste pupík po každém umytí důkladně vysušili.

Omfalitida

Zpravidla se jedná o novorozeneckou omfalitidu, ale není vyloučeno, že se nemůže vyskytnout i u dospělých jedinců. Jde o plísňovou infekci, která se vyskytuje ve formě zarudlého otoku kolem pupíku, který může vylučovat čirou nebo nažloutlou tekutinu. Opět to může být způsobeno špatnou hygienou, u novorozenců se může jednat o poranění po pupeční šňůře. Pupík by se měl mazat speciálním antiseptickým krémem a řádně sušit. Pozor na opakující se omfalitidu, ta může zasáhnout i vaši hlavu a v takovém případě je důležité vyhledat odbornou pomoc.

Bakterie

Bakterie, které se usazují a množí v pupíku mohou způsobit skutečně nepříjemný zápach. Nejvíce ohrožení jsou lidé s hlubokými a úzkými pupíky, zvláště pokud se často potí. V tomto případě může obezita zvýšit riziko bakteriálního růstu.

Plísně candida

Tento problém je nejčastější u dospívajících a dospělých jedinců. Plísně candida milují mokrá a teplá místa, takže pupík je pro ně ideálním prostředím, kde se usídlit.

Obrázky: Pixabay