Předcházejte bolesti zad. Každodenní aktivity, které škodí páteři

Potíže se zády jsou jedním z nejčastějších důvodů hospitalizace. A není divu. Příliš si jich nehledíme a některé činnosti, které běžně provádíme, jim vysloveně škodí a mohou vést k bolestem i zraněním. Dobrá zpráva je, že k nápravě stačí vcelku jednoduchá změna životního stylu. Je třeba jen vědět, u kterých činností je třeba mít se na pozoru.

Zvedání těžkých předmětů

Každý se čas od času dostane do situace, kdy potřebuje zvednout ze země něco těžkého. Své o tom ví zejména matky malých dětí, ale také pracující lidé z nejrůznějších oborů, nebo třeba sportovci. Nesprávná technika zvedání přitom může zanechat nevratné škody na zdraví vaší páteře.

Při zvedání předmětů se neohýbejte v pase, nýbrž přidřepněte.

Dlouhé sezení

Dlouhodobé sezení za pracovním stolem či na gauči u televize neúměrně zatěžuje vaši páteř. Lidské tělo je uzpůsobeno na pohyb a dlouhodobé sezení ve strnulé pozici může vést k jejich bolesti a zvýšit šance na trvalé poškození.

Během sezení proto dělejte pauzy a proveďte několik jednoduchých protahovacích cviků a také se zvedněte ze židle a krátce se projděte.

Nesprávné protahování

Ani protahování a cvičení nemusí být bez rizika a při nesprávném provádění může vést k bolesti či k poranění svalů.

Špatné držení těla

Nesprávné držení těla se týká valné většiny populace. Pouhá špatná velikost bot či zarostlý nehet na palci u nohy může vést k dočasnému nesprávnému držení těla, které, pakliže trvá delší dobu, se může přenést ve zvyk, který pak vede k bolestem zad a dalším fyzickým obtížím.

Spánek na příliš měkkých matracích

Měkká postel sice může znít moc příjemně a pohodlně, nicméně pro vaši páteř už to tak skvělé není. Spánkem trávíte třetinu svého života a správná opora zad během této doby je klíčová jak pro zdraví vašich zad, tak i pro kvalitu života vůbec. Příliš měkká postel může způsobit změny ve tvaru páteře, což pak nezdravě namáhá svaly, vazy i klouby celého těla.

Obrázky: Freepik