Když energie je až příliš. Signály, kterými tělo upozorňuje na předávkování kofeinem

Káva se stala běžnou součástí našich životů a spousta lidí si bez ní nedokáže představit život. Kofein, který je přirozenou součástí kávy, má pro lidský organismus povzbuzující účinek, a tak se začal hojně využívat pro výrobu dalších produktů, jako jsou energetické nápoje a různé limonády. Zatímco šálek kávy má mírně povzbudivý účinek, kofeinové nápoje jsou doslova energetické injekce. To má ale i své nevýhody, kofeinem se dá totiž velmi snadno předávkovat.

Rychlé a mělké dýchání

Velké dávky kofeinu zvyšují hladinu krevního tlaku, stimulují funkci srdce a způsobují rychlé a mělké dýchání. To však způsobuje nedostatečné zásobování mozku kyslíkem. A když mozek nemá kyslík, nemůže správně fungovat. Myšlení pak může být poněkud iracionální a selhávají kognitivní funkce, jako je pozornost a paměť. Jestliže pocítíte, že máte potíže s dechem a v posledních hodinách jste pili energetické nápoje, můžete být předávkovaní kofeinem.

Nervozita

Jestliže už nějaký čas kávu pijete, nejspíš už jste se setkali s tím, že chvíli po jejím vypití jste náhle znervózněli, zejména pokud vás v tom podpořil ještě navíc stres z přílišného množství nevyřízené práce. Ruce se začnou třást, a dost možná zažijete nějakou tu úzkostnou ataku. Pokud si to uvědomíte, vypijte několik sklenic čisté vody a dejte si něco malého k jídlu, to by mělo příznaky potlačit.

Závratě a nevolnost

Příliš mnoho kofeinu v těle vyvolává závratě, nevolnost, průjem a záchvaty. Ve vysokém množství způsobuje kofein dehydrataci, což vede k závratím a nevolnosti. Kromě toho stimuluje tlusté střevo a trávicí trakt, což může vést k zažívacím obtížím a průjmu.

Bušení srdce a zrychlený tep

Kofein stimuluje srdce a zvyšuje frekvenci jeho tlukotu. Pro většinu lidí to není nijak nebezpečné. Lidem se srdečními problémy však hrozí zástava srdce i smrt. Pakliže je kofeinu až příliš, může to být fatální i u jinak zdravého člověka.

Nespavost

Stimulační působení kofeinu se může zvrhnout a při nesprávném použití vám může bránit ve zdravém spánku. Je to velmi individuální. Zatímco někteří lidé mohou pít kávu i před spaním, jiní si ji dají klidně i odpoledne a už večer neusnou. Kofein totiž dokáže v těle zůstat i celé hodiny.

Obrázky: Freepik