Po tisíciletí lidé konzumovali potraviny bohaté na živé bakterie. Například jogurt pochází z doby alespoň 5 000 let před Kristem a v Koreji je kimchi (kvašená zelenina) užívána již tisíce let. Dnes se ale živé mikroorganismy přidávají k řadě produktů, které jsou nabízeny jako široká škála lékařských výhod. Probiotika tak v dnešní době představuje především spojení marketingu a fascinace střevními bakteriemi. Je až překvapivé, že pro produkt, který je prodáván s vysokým obsahem živých mikroorganismů, neexistuje žádný právní požadavek, aby mohlo být doloženo, že opravdu funguje a je bezpečný.
Jaké jsou důkazy?
Výrobci tvrdí, že probiotika pomáhají udržovat respirační, kardiovaskulární, reprodukční a psychologické zdraví člověka. Navzdory těmto informacím ale neexistují žádné rozsáhlé dlouhodobé klinické studie, které by dokázaly, že probiotika nabízí tyto klinické přínosy pro lidi, kteří nejsou nemocní. Výrobci jsou ale legálně oprávněni říkat spotřebitelům, že jejich výrobky „podporují imunitní systém“ nebo „posilují trávicí systém“. A co je nejvíce znepokojivé? Že nejsou povinni přidávat informace o možných nepříznivých účincích.
Představují probiotika možné nebezpečí?
V průběhu let desítky zpráv podtrhly potenciální nebezpečí probiotických doplňků stravy. Rizika zahrnují přítomnost hub nebo bakterií v krvi. Mezi nejvíce ohrožené lidi patří jedinci s narušeným imunitním systémem a mladí a staří lidé. Vedle rizika příležitostných infekcí vyvolaných konzumací probiotik, existuje také potenciální hrozba nízkokvalitních a kontaminovaných produktů, kdy výrobci nejčastěji neprokáží identitu, čistotu, sílu nebo složení konečného produktu.
zdroj: www.medicalnewstoday.com