Příčiny silně páchnoucí moči. Odhalte skryté zdravotní problémy při močení

Už jste někdy odcházeli z toalety a říkali si, že po vás zůstává nepříjemný zápach i přesto, že jste byli pouze močit? Ano, moč může skutečně velice silně páchnout, a to z mnoha důvodů. Spousta z nich je neškodných, ale v některých případech může taková situace znamenat, že se ve vašem těle odehrává zdravotní problém. Zde je několik příčin, proč vaše moč páchne více než obvykle.

Dehydratace

Nedostatek pitné vody je hlavní příčinou páchnoucí moči. Pamatujte, že moč je kombinací vody a odpadních látek, takže jakmile jste dehydratovaní, obsahuje vaše moč méně vody ve vztahu k odpadu, což může způsobit páchnoucí moč.

Určité potraviny

Chřest je proslulý tím, že po jeho konzumaci moč opravdu nepříjemně smrdí. Ale v tomto případě je to normální. Každý z nás tráví jídlo jinak, některé chřest žádným způsobem neovlivní, jiní mohou po použití toalety zaznamenat skutečně nezvyklý zápach. Podobné účinky mají růžičková kapusta, cibule, česnek, kari, losos nebo alkohol.

Káva

Kávové metabolity nebo vedlejší produkty, které pocházejí z kávy, mohou při rozkladu v těle způsobovat páchnoucí moč. Navíc káva funguje jako diuretikum, což znamená, že odvodňuje. Budete dehydratovaní a nedostatek tekutin v těle, jak už víme, způsobuje páchnoucí moč.

Infekce močových cest

Nastává, když se bakterie dostanou do močového systému skrze močovou trubici a poté se začnou množit v močovém měchýři. Bakterie také mohou způsobit, že vaše moč nebude příliš vonět.

Kvasinková infekce

Kvasinky jsou mikroorganismy, které přirozeně žijí v různých částech těla, včetně pochvy. Když se ale vymknou kontrole, mohou vyvolat infekci. Vzhledem k tomu, že močová trubice je blízko vaginálního otvoru, může vaše moč zachytit zápach ze sousední infekce.

Ledvinové kameny

Ledvinové kameny mohou shromažďovat bakterie a vést k infekci nebo i krvácení. To pak může změnit běžný zápach moči.

Cukrovka

Lidé s nekontrolovanou cukrovkou budou pravděpodobně po použití toalety cítit nasládlou, ovocnou vůni.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Health.com