Přílišná konzumace soli způsobuje celou řadu nepříjemných fyzických obtíží

Sůl tělo potřebuje, ale když je jí moc, tak škodí. To už jste nejspíš slyšeli, stejně jako to, že byste za den neměli překročit dávku odpovídající jedné čajové lžičce. Sůl, respektive sodík, tělo potřebuje ke správné regulaci hladiny tělesných tekutin. Pakliže jí je ale příliš mnoho, voda se v tkáních začne hromadit a způsobuje celou řadu nepříjemných fyzických obtíží. Dá se to ale pojmout také naopak: když začnete pociťovat některé z příznaků, o nichž hovoříme v následujícím textu, znamená to, že byste to se solí neměli přehánět. Které příznaky to jsou?

Neustálá žízeň

Čím více jíte soli, tím více vody vaše tělo potřebuje, aby od ní mohlo vyčistit tkáně. Pokud tedy i přes dodržování dostatečného pitného režimu pociťujete neutuchající žízeň, pak se vám tělo nejspíš snaží říci, že cosi s vaším příjmem sodíku není v pořádku.

Ledvinové kameny

Vysoká hladina sodíku ve spojení s vápníkem může vést k přetěžování ledvin a k tvorbě ledvinového písku či kamenů. A to je dost nepříjemná záležitost.

Oteklé kotníky

Zadržování vody ve tkáních v důsledku nadměrné konzumace soli se nejčastěji projevuje otoky kotníků, ale také lýtek, rukou, paží nebo otoky očních víček. To je zároveň jeden z nejsilnějších signálů ohledně předávkování těla sodíkem.

Vysoký krevní tlak

Zadržování vody ve tkáních ovlivňuje vaše svaly i krev. Nabobtnalé tkáně snižují průchodnost cév a tím zvyšují krevní tlak. Pokud tedy trpíte hypertenzí a není k tomu žádný jiný důvod, zkuste omezit sůl, pravděpodobně to pomůže.

Problémy se soustředěním

Vysoký tlak způsobený přemírou sodíku se může odrazit i na stavu tepen vedoucích do mozku. Z krátkodobého hlediska to může způsobit poruchy soustředění, z dlouhodobého pak může vést i ke krevním sraženinám nebo demenci.

Obrázky: Freepik