Opakované otoky kotníků, jejichž původ byste neměli podceňovat

Oteklé kotníky jsou do jisté míry běžnou záležitostí. Většinou se týkají těhotných žen či lidí, kteří denně stráví spoustu hodin na nohou. Pokud se ale otoky vyskytnou, aniž byste celý den stáli či byli těhotná žena, pak byste měli zpozornět. Tento symptom může odkazovat na závažné zdravotní obtíže, které byste zcela jistě neměli ignorovat.

Trombóza

Krevní sraženina se může vytvořit v cévním systému dolních končetin a blokovat zde průchod krve. To může způsobit otoky, zarudnutí a pocit tíhy v nohou. Trombózu nikdy nepodceňujte. Sraženina může doputovat do plic, srdce nebo mozku, což by pro vás mohlo být i fatální.

Tendinitida Achillovy šlachy

Achillova šlacha je nejsilnější šlacha v těle a dennodenně je vystavována obrovské zátěži. Zejména u sportovců a těžce pracujících lidí může dojít k jejím chorobným změnám a bolestivosti. To může způsobit otok nohou, který se zhoršuje po cvičení či jiné fyzické aktivitě.

Osteoartróza

Nejčastější forma artritických obtíží. Může způsobit bolest, zvýšenou citlivost, ztuhlost kloubů a také otoky.

Srdeční selhání

Počáteční příznaky srdečního selhání mohou být velice nenápadné – a otoky nohou bývají jedním z nich. Příčinou otoků je v tomto případě hromadění tkáňového moku, kterému se říká edém a nejčastěji se projevuje právě v oblasti dolních končetin, chodidel nebo kotníků.

Lymfedém

Hromadění lymfatické tekutiny v horních nebo dolních končetinách způsobuje otoky tkání, obvykle provázené velkými bolestmi. Pokud se u vás zničehonic tyto dva symptomy objeví, okamžitě jděte na pohotovost.

Dna

Jedna z nejbolestivějších forem artritidy, kdy se v těle hromadí kyselina močová, se nazývá dna. Přichází náhle a obvykle v noci během spánku. Při záchvatu dny bývají vnitřní klouby palce citlivé, zarudlé a oteklé, provázené silnou bolestí. Také v tomto případě urychleně vyhledejte lékaře.

Obrázky: Pixabay