Příprava zahrady na teplou sezónu. Na co byste rozhodně neměli zapomenout

Jaro je tady a s ním přichází i šílenství v podobě práce na zahradě – výsadba nových semen, pěstování rostlin a péče o okolí našeho domu nebo chalupy. Jak svou zahradu správně připravit na teplé počasí vám ukážeme v následujících krocích.

Vyčistěte si záhony

Zbavte své záhony napadaného listí a dalších trosek ze zahrady. Vraťte je zpět k životu ošetřením půdy, odstraněním veškerého plevele a připravte je na výsadbu nových rostlin. Plevel nikdy nekompostujte, jinak vám semena budou opět klíčit a vy si zaděláte na další problémy.

Ukliďte skleník

Nyní je ideální čas na jarní úklid nejen uvnitř domu, ale i ve skleníku. Umyjte jej dezinfekčním prostředkem nebo detergentem, abyste odstranili řasy, mech a celkovou špínu. Čisté stěny umožní světlu lépe proniknout a zároveň nebudou útočištěm nejrůznějších škůdců a nemocí. Ukliďte veškeré zbytky rostlin na zemi a v záhonech. Skleník nechte větrat několik dnů. Jakmile je čistý a lesklý, vyhraďte si také trochu času na celkovou kontrolu jeho stavu, tím máme na mysli, zdali nejsou někde praskliny nebo větrací otvory.

Pusťte se do pátrání po zahradních škůdcích

Lov a odstranění hibernujících škůdců vám do budoucna ušetří spoustu problémů. Podívejte se blíže na koruny rostlin a zkontrolujte, zdali se někde neukrývají slimáci, mšice nebo hlemýždi.

Čisté zahradnické náčiní

Připravte své zahradnické náčiní na pracovní sezónu. Vyčistěte je a naostřete. Udržování zahradního nářadí vám pomůže ušetřit peníze a předcházet šíření různých onemocnění. Práce na zahradě může představovat i určitá nebezpečí, což znamená, že i sebemenší říznutí špinavým, zrezlým nářadím může zadělat na nepříjemné zdravotní potíže. Použijte silný prací prostředek, horkou vodu a drátěnku, abyste nástroje důkladně vyčistili.

Vytvořte si kompostovací plochu

Nyní je skvělý čas na zřízení kompostu na vaší zahradě. Kompost je v podstatě směs veškerého organického odpadu, který zařídí, aby se vašim rostlinám dařilo co nejlépe.

Obrázky: Freepik