Připravte své dítě na příchod malého sourozence a posilte už teď jejich budoucí vztah

Příchod miminka veliká změna  je pro celou rodinu. Nejvíce však zasáhne prvorozené dítě, které dosud mělo v rodině své výsadní postavení, o které má nyní kvůli mladšímu sourozenci přijít. Žárlivosti, rivalitě a sourozeneckým třenicím ale můžete docela snadno předejít, a to dokonce ještě tehdy, když děťátko teprve čekáte. Přinášíme vám seznam aktivit, které pomohou posílit vztah vašeho staršího dítěte k dosud nenarozenému sourozenci.

Zapojte dítě do všech fází těhotenství

Je důležité, aby vaše starší dítě bylo součástí celého vývoje svého budoucího sourozence. Vysvětlete mu, co se během těhotenství děje, nechejte ho dotknout se bříška a dovolte mu pocítit kopance, které vám miminko z bříška uštědřuje. To všechno posílí jeho fascinaci zázrakem zrození a posílí tím vztah k nenarozenému dítěti. Můžete také svého staršího potomka požádat o pomoc s výběrem výbavičky pro miminko a dokonce i s výběrem jeho jména.

Zajímejte se o jeho pocity

Děti v souvislosti s očekáváním malého sourozence zažívají celou škálu různorodých pocitů a mohlo by pro něj být obtížné tyto své emoce zpracovat, zejména pokud se jedná o nejasné obavy a nervozitu. Je důležité, aby dítě cítilo, že má vaši podporu a pochopení, ať už zažívá cokoliv, a že se na vás může spolehnout. Dejte své ratolesti najevo, že vaši lásku k němu nezmění ani malý sourozenec.

Vzpomínejte společně na minulé těhotenství

Očekávání nového miminka může být skvělou příležitostí pro vzpomínky na předchozí těhotenství, kdy právě vaše starší dítě odpočívalo ve vašem lůně a čekalo na svůj příchod na svět. Vyprávějte mu, jak jste své těhotenství s ním prožila. Můžete mu ukázat staré fotografie a třeba i oblečení, které nosilo jako batole.

Nechte ho vybrat dárek pro miminko

Pobídněte své starší dítko, aby při nákupech vybralo pro miminko nějaký pěkný dárek. Může to být hračka, oblečení nebo pěkný obrázek či miska na jídlo. Uvidíte, že to pro vás všechny bude velmi obohacující aktivita. A nezapomeňte obdarovat i toho staršího, předejdete tak závisti a žárlivosti.

Travte čas se svým dítětem

Využijte období těhotenství ke společným aktivitám se svým starším dítětem. Můžete hrát různé hry či uspořádat filmovou noc. Zároveň můžete této příležitosti využít k vysvětlení, že po narození bude miminko vyžadovat velké množství péče a pozornosti a vy tak budete potřebovat od staršího sourozence spoustu pochopení.

Obrázky: Freepik