Pelargonie neboli muškáty jsou rostlinami, které bohatě kvetou a působí velmi dekorativně. Proto jsou také velice oblíbenými květinami nejen na záhony, ale především do okenních truhlíků. Pro podporu jejich růstu si připravte přírodní hnojivo, které dopřeje jejich rychlý rozvoj.
Kdy používat dusíkatá hnojiva?
Muškáty jsou hladové po živinách a mají rády hnojiva. Člověk by to však s nimi neměl přehánět. Stačí pohnojit květiny v květináčích jednou za měsíc a ty, které rostou v zemi, každých 4-6 týdnů. Když to s hnojením dusíkem přeženete, vyrostou zelené části pelargonií (listy, stonky), ale květy budou pomalu odeznívat. Proto se dusíkatá hnojiva doporučují používat brzy na jaře, kdy rostlina ještě nevstoupila do fáze kvetení. Pak podpoříte růst výhonků a listů.
Sezónní hnojiva
Pokud chcete minimalizovat škody vyplývající z případného přehnojení muškátů, zvolte hnojivo, které se používá pouze jednou za sezónu. Je bohaté na draslík a fosfor, aplikuje se v době výsadby a najdete jej ve formě granulí. Postupně během několika měsíců (až půl roku) uvolňuje živiny do půdy. Do roka se však celý obal hnojiva jednoduše rozpadne. Proto je velmi efektivní a šetrný k životnímu prostředí.
Organické hnojivo z kopřivy nebo přesličky
Pokud jste příznivci organických hnojiv, vyrobte si je z přesličky nebo kopřivy. Je bohatá na mnoho prvků jako hořčík, železo, dusík, vápník, draslík, křemík a minerální soli. Na jeho výrobu potřebujete 1 kg kopřivy nebo přesličky a 10 litrů vody, dobře poslouží dešťová voda. Kopřivu nebo přesličku nasekejte do plastové nádoby. Zalijte vodou a nechte kvasit. Počkejte týden až dva. Délka doby fermentace závisí na teplotě vzduchu. Stoupající rtuť urychluje fermentaci. Nezapomeňte denně hnojivo promíchat. Nádoba se směsí by měla být umístěna ve stínu a mimo dům, protože vydává nepříjemný zápach.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Gardenersworld.com